“Ula yıkma ağaçları ulaaa, kıyma ağaçlara!”

Rize’nin İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın açmak istediği taş ocağı için iş makineleri ağaçları söküp atarken, köylülerin direnişi sürüyor. Sabahın ilk ışıklarıyla iş makineleri çalışmaya başlarken, köylülerin “Ula yıkma ağaçları ulaaa!” feryadı vadide yankılandı. Jandarma köylülerin alana ulaşmasını engelliyor.

KRONOS 27 Nisan 2021 GÜNDEM

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) iktidarda olduğu son 19 yılda 40 milyar Amerikan Doları (332 milyar TL)  kamu ihalesi verilen Cengiz İnşaat’nı Rize İkizdere’de ağaç katliamı yaptığını belirten köylülerin başlattığı direnişte 7’nci gün geride kaldı.

Mehmet Cengiz’e ait Cengiz İnşaat, İyidere Lojistik Limanı inşaatında kullanmak için İkizdere ilçesinde İskencedere Vadisi’ne taş ocağı açmak istiyor.

Sabahın ilk ışıklarıyla iş makineleri ağaçları sökmeye, kazı yapmaya başlarken, köylüler iş makinelerinin önünde direniyor. Köylülerin iş makinelerinin olduğu alanlara girmesine engel olan Jandarma da zaman zaman müdahalede bulunuyor.

Askerlerin etten duvar ördüğü bölgede direnişe devam eden köylüler ne pahasına olursa olsun taş ocağını istemediklerini dile getiriyor.

Sosyal medyada yayınlanan bir videoda iş makinesinin ağaçları sökmeisne tepki gösteren bir vatandaşın, “Ula yıkma ağaçları ulaaa, kıyma ağaçlara ulaa. Ağaçların da canı var.” dediği duyuluyor.


Jandarmanın engellemeye çalıştığı köylüler orman ve dağ yollarından kazı yapılan alana ulaşmaya çalışıyor.

https://twitter.com/meriirem__/status/1386937837950574593?s=20

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com