Uluslararası Finans Enstitüsü: Dolar 9,50 TL olacak

Şubat ayında doların 6,10 TL'ye kadar ineceğini iddia eden yabancı finans devleri nisan ayındaki yükselişten sonra tahminlerini birer birer değiştiriyor. Uluslararası Finans Enstitüsü dolar için 9,50 TL'yi işaret etti. Almanya'nın en büyük ikinci bankası Commerzbank'ın yıl sonu dolar tahminini 10 TL'ye çıkarmıştı.

KRONOS 03 Mayıs 2021 EKONOMİ

Türkiye yüzde 19 ile haftalık repo faizi en yüksek 7’nci ülke olarak gösterilerken, Türk Lirası (TL) değer kaybetmeye devam ediyor. Mayıs ayına 8,30 TL üzerinde başlayan dolar için yabancı kuruluşlar tahminlerini yukarı çıkarıyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), doların “adil değer” tahminini 7,50 TL’den 9,50 TL’ye çıkardı. Tahminin yükseltilmesine gerekçe olarak da “Marttan beri yatırımcı algısında görülen sert bozulma”  gösterildi.

IIF Baş Ekonomisti Robin Brooks dün şahsi Twitter hesabında Türkiye’nin cari açığının önemli oranda artmasıyla IIF’nin tahminlerini dolar/TL tahminini geçen yıl iki kere yukarı çektiğini belirtti. Almanya’nın en büyük 2’nci bankası Commerzbank da dolar için yıl sonu tahminini 10 TL’ye çıkarmıştı.

NACİ AĞBAL, FAİZİ YÜZDE 19’A YÜKSELTİNCE AZLEDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart’ta gece yarısı kararnamesi ile Naci Ağbal’ı Merkez Bankası (TCMB) başkanlığından azletmiş, yerine damadı Berat Albayrak’ın yakın arkadaşı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nu getirmişti. 7 Kasım 2020’de Murat Uysal’ın yerine getirilen Ağbal, TCMB başkanlığı koltuğunda sadece 5 ay kalabilmişti.


 

Ağbal, 2020 yılı ekim ayında yüzde 10,25 olan haftalık repo faizini 19 Mart’ta yüzde 19’a çıkarmıştı.

TL, 20 Mart’tan bu yana dolara mukabil yüzde 13 değer kaybetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com