UNICEF Güney Asya raporu: Pandemi bir nesli tehdit ediyor

UNICEF, korona virüsü salgınının Günay Asya’da yaklaşık 600 milyon çocuğun geleceğini tehdit ettiğini, sağlık ve eğitim alanında onlarca yıllık ilerlemenin yok olabileceğini bildirdi.

KRONOS 24 Haziran 2020 GÜNDEM

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, açıkladığı Güney Asya Raporu’nda, korona virüsü pandemisinin özellikle  Güney Asya’ı kötü bir şekilde etkilediğini vurguladı. Rapora göre virüs, özellikle Pakistan, Hindistan, Bangladeş ve Afganistan’da daha hızlı yayılıyor.

UNICEF’e göre, bölgedeki yaklaşık 600 milyon çocuk özellikle risk altında. Raporda son on yılda Günay Asya’da sağlık ve okul eğitiminde kaydedilen gelişmelerin pandemi nedeniyle ortadan kalkacağı uyarısı yapıldı.

Covid-19 salgınına karşı alınan önlemlerin uzun vadeli ekonomik sonuçlarının, tüm neslin geleceğini tehdit ettiği belirtilen raporda, aşılar ve diğer hayati sağlık hizmetlerinin salgın nedeniyle ciddi şekilde kısıtlandığı vurgulandı. UNICEF bu durumun, yüz binlerce çocuğun ve annenin yaşamları gelecek altı ay içinde tehdit edebileceğini açıkladı.

Peşaver’de Alman ARD kanalına konuşan Tarık Nawaz, kızının çocuk felçi nedeniyle tedavi olması gerektiğini, ancak hastanelerin salgın nedeniyle dolu olduğunu anlatarak, “Kızımı önce köyümüzde bir doktora, sonra bir devlet hastanesine götürdük. Orada muayene edildi ve kan testleri İslamabad’a gönderildi. Sonra çocuk felci geçirdiğine dair korkunç bir haber aldık. Ama hastaneler kimseyi almıyor ve kızımın tedavisi yapılamıyor” dedi.

Pakistan’da yaklaşık 40 milyon çocuğun, korona virüsü salgını nedeniyle çocuk felci aşısına erişiminin kalmadığı da belirtiliyor. Pakistan ve komşusu Afganistan, Güney Asya’da çocuk felcinin en çok görüldüğü ülkelerin başında geliyor.

Peşaver’deki bir hastanenin müdürü İlyas Saeed de özellikle nüfusun daha yoksul kesimlerinin doktora ve hastanelere ulaşmakta zorluk yaşadığını belirterek,”Birçok çocuk zamanında tedavi edilemiyor çünkü ebeveynlerin köylerinden şehirdeki bir hastane gitmek için paraları yok” dedi.

Pakistan’da bugüne kadar kaydedilen vaka sayısı 390 bin oldu, Covid-19’a bağlı olarak 3 bin 700’den fazla insan yaşamını yitirdi.

Pakistan Tabipler Birliği Genel Müdürü Kaiser Saicad, “24 saat içinde 6 binden fazla yeni vakamız oldu. 136 kişi öldü. Bu çok endişe verici. Eğer dikkatli olmazsak ve önlemleri ciddiye almazsak rakamlar artmaya devam edecek” diye konuştu.

Pakistan Planlama Bakanı Asad Umar ise Temmuz ayı sonuna kadar vaka sayısının bir milyon veya daha fazla olasından endişeleniyor. Umar, Reuters’e verdiği demeçte, enfeksiyon sayısının ay sonuna kadar iki katına çıkabileceğini söyledi. (KRONOS DÜNYA)

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com