Üniversitelere ‘fuhuş yuvası’ diyen profesöre ‘kınama’ cezası

Üniversiteler için sarf ettiği “fuhuş yuvası” sözüyle kamuoyunda uzun süre tartışılan Ebubekir Sofuoğlu’na "kınama" cezası verilmesi kararlaştırıldı.

KRONOS 08 Mart 2023 GÜNDEM

Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun üniversiteler için “fuhuş yuvası” ifadesini kullanmasının ardından görevinden alınmasına yönelik talepler karşılıksız kaldı. Üniversite yönetiminin Sofuoğlu’nu görevden almak yerine sadece ‘kınamakla’ yetindiği ortaya çıktı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na “Üniversiteler fuhuş yuvası” diyen Sofuoğlu ile ilgili bir soru önergesi verdi. Sofuoğlu hakkında yürütülen işlemleri soran Bülbül ayrıca, “Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, 06 Aralık 2022 tarihinde TBMM Genel Kurulu’nda çıkan tartışmada İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün başına yumruk atarak kalp ritminin bozulmasına ve yoğun bakıma kaldırılmasına neden olan AKP Bursa Milletvekili Zafer Işık’ı etiketleyerek, ‘Adamın dibiymiş, anlayana anladığı dilden konuşmuş. Bu bir ecdat geleneğidir, elleri dert görmesin’ şeklinde sosyal medyada paylaşımda bulunmuştur” dedi. Bülbül, bu sözler nedeniyle de Sofuoğlu’nun cezalandırılıp cezalandırılmadığını sordu.

SALDIRIYA ÖVGÜ SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR

CHP’li Bülbül’e yanıt, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al’dan geldi. Sofuoğlu’nun, “Üniversiteler fuhuş yuvası” sözü nedeniyle sadece kınama cezası aldığını bildiren Al, “Elleri dert görmesin” sözleri içinse soruşturma başlatıldığını fakat bu soruşturmanın henüz tamamlanmadığını kaydetti.

Üniversitelerin öğrencileri anında harekete geçerek cezalandırdığını fakat söz konusu tartışmalı akademisyenler olunca hareket etmediğini bildiren Bülbül, “Bu kararlar kabul edilemez. Üniversite yönetimi bir an önce harekete geçmeli ve etkin yaptırımlar uygulamalıdır. Böyle olmalı ki kimse böyle insanlardan güç alıp benzer hukuksuzluklara imza atmamalı” diye konuştu.


 

Ebubekir Sofuoğlu, sık sık kamuoyunda tartışma yaratan görüşleriyle tanınıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com