Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada uyardı: Bu yatırıma yönelen büyük kaybedecek

Ekonomist Atilla Yeşilada, "Bence artık borsada altın bir dönem başladı. BIST100 endeksinin dolar bazında bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 civarında prim yapabileceğini düşünüyorum" dedi ve bir yatırıma yönelenlerin büyük kaybedeceği uyarısında bulundu.

KRONOS 27 Mart 2024 EKONOMİ

Ekonomist Atilla Yeşilada

Ekonomist Atilla Yeşilada, faiz kararının ardından en büyük getirinin borsada yaşanacağını iddia etti. Gayrimenkule yatırım yapanların kaybedeceğine dikkat çeken Atilla Yeşilada, “Bence artık borsada altın bir dönem başladı. BIST100 endeksinin dolar bazında bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 civarında prim yapabileceğini düşünüyorum” dedi.

Faiz artışı sonrası dövizin yükselişini beklemenin mantıksız olduğunu belirten Yeşilada, “Ben her zaman Türkiye’nin eurobondlarının uzun vadeli ve muhafazakar düşünen yatırımcılar için çok cazip bir alternatif olduğunu belirtmiştim. Dün TCMB’nin faiz kararı sonrasında eurobondlarında da büyük bir ralli yaşandı. Ancak artık bu kadar cazip değiller. Bu nedenle, artık TL varlıkları ve Türk lirası finansal varlıkları üzerinde konuşmaya başlayacağız. Konut satışlarında yıllık bazda bir yavaşlama gözlemledik ve konut fiyatlarının enflasyonun gerisine düştüğünü görmeye başlayacağız. Konut veya arsa gibi yatırım seçeneklerinin bireylerin portföyünden çıkacağını öngörüyorum. İkinci el otomobil piyasasında da büyük bir fiyat düşüşü bekliyorum. Genel olarak, faiz ve krediye dayalı herhangi bir varlık birikiminin şu anda değerli olmadığını düşünüyorum. Hisse senetleri konusunda ise daha kesin ve iyimser konuşabilirim. Bence artık borsada altın bir dönem başladı. BIST100 endeksinin dolar bazında bir yıl içinde yaklaşık yüzde 50 civarında prim yapabileceğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘BORSA YÜKSELECEK ÇÜNKÜ…’

Yeşilada öngörülerine şöyle devam etti:

“İlk olarak, mevduat faizlerinin artması durumunda, yatırımcıların genellikle borsadan çıkıp TL mevduata yönelme eğilimi göstereceğini düşünüyorum. Son birkaç ay içinde bu eğilimin başladığını ve Borsa İstanbul’un 1 milyon yatırımcı kaybettiğini gördük. Bu çıkış eğiliminin daha da artabileceğini öngörüyorum.

İkincisi, Türkiye’nin istikrara kavuşacağı beklentisi altında, genellikle resesyon veya ekonomik büyümenin yavaşlaması gibi sonuçlar ortaya çıkar. Bu durumda, şirketlerin kar üretiminde de bir yavaşlama olabilir. Ancak, şu anda sıcak paranın ülkeye girişine engel olacak bir durum kalmadığını düşünüyorum. Dün Merkez Bankası’nın faiz artırımı sonrasında uluslararası basın kuruluşlarının açıklamalarını takip ettim ve Türkiye’ye daha olumlu bir yaklaşım sergileyen birçok fon yöneticisinin olduğunu gözlemledim. Bu nedenle, borsanın yükselebileceğini düşünüyorum.

‘HİSSE SENETLERİ PRİM YAPACAK’

Tüm bu süreçler bir günde değişmez; insanlar hala seçim sonuçlarını bekleyeceklerdir. Ancak seçimlerin ardından Borsa İstanbul’a yavaş yavaş girişlerin arttığını göreceğiz. Borsa hala ucuz değil ancak önemli bir nokta var: Türkiye ekonomik istikrara kavuşursa ve bu yönde adımlar atılırsa, Türkiye’nin kredi notu yükselecek. Peki, bunun hisse senetleriyle ne ilgisi var? Türkiye, düşük kredi notu nedeniyle gelişmekte olan piyasalar hisse senedi ortalamasına göre düşük fiyatlarla işlem görüyor. Bu durumun değişmesi ve istikrarın sağlanması durumunda Türkiye’nin en azından gelişmekte olan piyasalar hisse endeksi civarında işlem görmesi ve dolayısıyla senetlerin prim yapması beklenebilir.

Gayrimenkul Yatırım Ortakları kaybedecek çünkü konuta olan talep düşecek.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com