Ünlü ekonomist duyurdu: Çok sağlam bir zam geliyor

Merkez Bankası Başkanı Erkan’ın “Şimdi TL zamanı” açıklamasını değerlendiren ekonomist Tunç Şatıroğlu, "Çok sağlam bir zam geliyor" uyarısında bulundu.

KRONOS 15 Aralık 2023 EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın “Şimdi TL zamanı” açıklamasını değerlendiren ekonomist Tunç Şatıroğlu “Serbest kur rejimi olmadığının itirafı. Bu sistem patlayacak” dedi ve uyardı: “Çok sağlam bir zam geliyor.”

TELE1’de katıldığı programda konuşan ekonomist Tunç Şatıroğlu, “İnsanlar daha yeni maaşını alamadan çok sağlam bir zam yapacaklar” ifadelerini kullandı.

Şatıroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Hafize Gaye Erkan’ın ‘Zamanı geldi’ açıklamasını alkışlayan çok insan olabilir Türkiye’de. Garabet çok artmış durumda. Oradan çıkarılacak çok ders var. Bundan önceki Merkez Bankası Başkanları’nı hatırlayın Murat Çetinkaya’yı, Erdem Başçı’yı. Hep ne denir? Serbest kur rejiminden bahsedeceksek Merkez Bankası’nın kur hedefi olmaz. ‘TL’ye geçin’ diyorsanız doların artışının enflasyonun altında kalacağını, TL’nin değerinin reel olarak değerleneceğini düşünüyorsun. Ekonomi yönetimi bunu diyor. Merkez Bankası bunu der mi?

‘VURGUN YAPMAYA GELEN BİR PARA VAR’

Merkez Bankası elbette kur istikrarını önemser ve anormal bir artış olduğu bir müdahaleyle bunu aşağı çekmek ister. ‘TL zamanı geldi’ diyorsan o zaman serbest kur rejimi olmadığını itiraf ediyorsun. Yönetilen bir kur olduğunu kabul ediyorsun. Bu kura müdahale demektir. İlla arka kapıdan dolar satışı değil müdahaledir. KKM’yi hala arttırmamışsan bu bir müdahaledir. Bu yazıdan çok acı bir hikaye yazarsınız. Kura müdahale devam edecektir. O zaman bir süre TL’de kalmak, faiz almak avantajlı olabilir. Zaten bunu gören yabancı da büyük ölçüde tahvillere geliyor. Faizini aldıktan sonra ‘Bu para bana yeter’ deyip dolara dönüp ülkemizden çıkıp gidecektir. Buna spekülatif para diyebilirsiniz, ben vurguncu para diyorum.


Vurgun yapmaya gelen bir para var. Tabii bunu Kavcıoğlu gibi düz tutalım sonra aniden fırlasın şeklinde yapmıyorlar bir rampa şeklinde izin veriyorlar. Evet belki önümüzdeki iki üç ay TL dolar karşısında değer kazanacak ama uzun oyuna baktığımız bu sistem eninde sonunda patlayacaktır. Başka çaresi yok. Çünkü serbest kur rejiminin olmadığı yerde bir zamandan sonra patlarsınız. Onlar da zaten buna oynuyorlar. ‘Birkaç ay bize yeter’ diyorlar…”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com