Ünlü ekonomist şoke oldu: 1 milyon yılda asla bunu beklemiyorduk

"Doların gerçek değeri 9,50 TL" yorumu ile özdeşleşen Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks dövizdeki oynaklık karşısında şaşkına döndü.

KRONOS 01 Aralık 2021 EKONOMİ

Robin Brooks

Türk Lirası, Amerikan Doları ve euro başta olmak üzere hemen hemen bütün yabancı para birimleri karşısında mum gibi erimeye devam ediyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nı dün akşam TRT ortak yayınında gazetecilerin sorularını cevaplandırdığı esnada dolar 14,05 TL ile tarihteki en yüksek seviye tırmanmıştı. Aynı dakikalarda euro ise 15,89 TL ile yeni bir rekor kırmıştı. Bugün Türkiye saati ile 12.10’da dolar 13,42 TL, euro 15,22 TL seviyesinde.

Türkiye ekonomisine dair raporlar yayımlayan Uluslararası Finans Enstitüsü’nün (IIF) başekonomisti Robin Brooks dolar/TL paritesinin tırmandığı seviye karşısında şoke olduğunu belirtti.

Dolar/TL paritesinin 6-7 civarında seyrettiği dönemde paritenin adil değerinin 9,50 olduğunu belirten Brooks 14 eşiğinin de geçilmesi üzerine şaşkınlığını gizleyemedi.


 

BROOKS: BU KADARINA BİZ DE BEKLEMİYORDUK

Naci Ağbal’ın 20 Mart 2021 tarihinde Merkez Bankası başkanlığı görevinden azledilmesinin büyük yankıları olmasını beklediğini belirten Brooks, “Ancak bu kadarını da beklemiyorduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Brooks, şahsi Twitter hesabında, “Türk Lirası rayiç değerimizi 2 Mayıs’ta dolar/TL 9,50 olarak değiştirip yaz boyunca TL’nin güçlü olmasına rağmen buna bağlı kaldığımızda, Naci Ağbal’ın merkez bankasından ayrılmasının çok büyük yankıları olacağını biliyorduk. Ancak 1 milyon yılda asla bunu beklemiyorduk!” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com