Ürdün Kralı İsrail’i uyardı: Mescid-i Aksa kırmızı çizgidir

Kral Abdullah, İsrail'de yeni göreve gelecek Binyamin Netanyahu hükümetini, Kudüs'teki kutsal bölgelerin "kırmızı çizgi" olduğu konusunda uyardı. Kutsal bölgelerdeki statükonun değişimine dair endişelerini dile getirdi.

KRONOS 30 Aralık 2022 DÜNYA

Kral Abdullah Bin Al-Hussein

Ürdün ya da resmî adıyla Ürdün Hâşimi Krallığı, kendisini Kudüs’teki Müslümanlara ait kutsal mekânların hamisi olarak gördüğünden, İsrail’de yeni göreve gelecek en sağcı Binyamin Netanyahu hükümetini, Kudüs’teki kutsal bölgelerin “kırmızı çizgi”leri olduğu konusunda uyardı.

İsrail merkezli Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, Kral Abdullah Bin Al-Hussein, CNN’den Becky Anderson’a, Kudüs’teki kutsal bölgelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kutsal bölgelerdeki statükonun değişimine dair endişelere değinen Kral Abdullah, “İnsanlar bizimle çatışmaya girmek isterse, oldukça hazırlıklıyız. Eğer bu kırmızı çizgileri zorlamak istiyorlarsa ona göre davranacağız.” açıklaması yaptı.

Kral, yeni bir intifadadan endişe duyulması gerektiğinin altını çizerek, “Bu gerçekleşirse, bu yasa ve düzenin tam bir çöküşü olur ve ne İsraillilerin ne de Filistinlilerin fayda sağlayamayacağı bir durumdur.” ifadelerini kullandı.

 


 

Kral Abdullah Bin Al-Hussein, İsrail’in Yahudilerin Harem-i Şerif/Tapınak Dağı’ndaki ibadet etmesini engelleyen “apartheid” rejimiyle mücadele etme sözü veren aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi lideri Itamar Ben-Gvir’e dair de yorum yaptı.

Ben-Gvir gibi kişilerin sadece Ürdün’ün değil, uluslararası kamuoyunun da merceği altında olduğunu düşündüğünü söyleyen Abdullah, “İsrail’de de bizim kadar endişeli pek çok insanın olduğuna inanmak zorundayım.” değerlendirmesinde bulundu.

Kral Abdullah, ülkesinin, kutsal yerlerin statüsündeki değişikliklere nasıl tepki vereceğine dair yorum yapmadı.

ABD, İsrail ile Filistin arasında sürekli olarak gerilime neden olan Harem-i Şerif’teki tarihi statükonun korunması hususunda taraflı tutum benimsiyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com