Uyuşturucu baronu tutukluyken sahte kimliğiyle şirketini sattı: Kamu görevlileri yol mu verdi?

Hırvat uyuşturucu baronu Christijan Palic'in tutukluyken sahte kimliği ile şirketini sattığı ortaya çıktı: "Bazı kamu görevlileri rüşvet karşılığında Palic’e yol mu verdi? Halen tutuklu bulunan baron, Martin Toplanaj adına düzenlenmiş sahte kimlikle şirketini nasıl satabiliyor?"

KRONOS 31 Mayıs 2024 GÜNDEM

Adı Christijan Palic olarak açıklanan ancak Türkiye’ye Martin Toplanaj adıyla giren Hırvat baronun tutukluyken sahte kimliği ile şirketini sattığı ortaya çıktı.

Gazeteci İsmail Saymaz’ın aktardığına göre şu anda Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’nde bulunan Hırvat baron, Martin Toplanaj adıyla Türkiye’ye girdi. Toplanaj, bu sahte kimlikle üç yıl önce Türkiye’ye gelerek, 23 Aralık 2021’de Zorlu Center’den daire satın aldı. Daire için 13.600.000 TL ödedi. Geçici ikamet için başvurdu. Toplanaj’a 24 Ağustos 2022’den 24 Ağustos 2023’e kadar izin verildi. Toplanaj, 14 Ekim 2022’de Türk vatandaşı olmak için İstanbul Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Vatandaşlık alabilse ‘Mert Yusuf Toplanay’ ismini kullanacaktı. Bekleme sürecindeydi.

‘TUTUKLUYKEN BİR AY İÇERİSİNDE SATTI’

Adana’da kurulu bulunan ve 47 ülkeye ihracat yapan ‘CSA Tarım Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi’nin en büyük hissedarı oldu. Ortaklık 27 Aralık 2022’de tescil edildi. Başlangıçta şüphe çekmedi. Çünkü paralar Ziraat Bankası, İş Bankası ve Albarakatürk üzerinden transfer ediliyordu. Haziran 2023’e gelindiğinde, Türk ortağı hesaplarda tutarsızlık sezdi. Satış fiyatları üretim maliyetinin çok altındaydı. Para aklandığından kuşkulandı. Hisselerini 18 Eylül 2023’te Toplanaj’a satarak, ‘CSA’ ismini ve markaları alarak, şirketten ayrıldı. Toplanaj, şirketin adını ‘Glomar Bitkisel Yağ Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yaparak, yoluna devam etti. Bir ay sonra gözaltına alındı.

Martin Toplanaj, gerçek adı ile Christijan Palic, Kırklareli Pehlivanköy Geri Gönderme Merkezi’ne kondu. Palic, içeride yatarken Glomar’ın mallarını bir ay içersinde sattı. Ardından Glomar’ı 1 Şubat 2024’te 185 milyon TL’ye Hollanda’da ikamet eden Hırvat asıllı Hollanda vatandaşı Stjepan Rako’ya devretti. Toplanaj, yönetim kurulu başkanlığından ayrıldı.

‘KAMU GÖREVLİLERİ YOL MU VERDİ?’

Saymaz, şu soruları yöneltti:

“Mavi Bülten ile aranan Palic, nasıl sahte pasaportla ev satın alabilir, oturum izni elde edebilir, vatandaşlığa başvurabilir? Oturum izni ve vatandaşlık başvurusu için parmak izi alınıyor. Parmak izi alındıktan sonra, arandığı ve sahte pasaport kullandığı ortaya çıkmalıydı. Gel gör ki Palic, hiçbir engele takılmadan, bir yıllık oturum izni almış ve az kalsın Türk vatandaşlığı hakkı kazanıyormuş. Bu nasıl mümkün olabiliyor? Sistemde açık mı var? Yoksa bazı kamu görevlileri rüşvet karşılığında Palic’e yol mu verdi? Halen Geri Gönderme Merkezi’nde tutuklu bulunan baron, Martin Toplanaj adına düzenlenmiş sahte kimlikle şirketini nasıl satabiliyor? Palic, yakalandıktan sonra bu sahte adın kullanılmaması gerekmez mi? Peki, Palic’in şirketini sattığı Stjepan Rako, gerçek bir kişi mi? Yoksa Palic’in kullandığı sahte kimliklerden biri mi?”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com