Uzanların eski bankası hakkında yeni karar

Uzan ailesinin batırdığı Adabank, 10'da biri fiyatına Ahlatcı Grubu'na satılmıştı. Adabank'a faizsiz bankacılık faaliyeti lisansı verildi.

KRONOS 28 Kasım 2023 EKONOMİ

Adabank, Ahlatcı Katılım Bankası olarak faaliyet gösterecek.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Adabank Anonim Şirketi’nin katılım bankası olarak niteliğinin değiştirilmesine izin verdi.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF); Adabank’ın paylarını 24 Ağustos 2023 tarihinde 215 milyon Türk Lirası (TL) mukabilinde AHL Ahlatcı Finansal Yönetim Anonim Şirketi’ne satmıştı.

DAHA ÖNCE TEKLİF EDİLEN TUTARIN 10’DA 1’İ FİYATINA

TMSF, Uzan ailesinin müflis bankası Adabank’ı satmak için 14 kez ihaleye çıkmıştı. Bir dönem 75 milyon dolar teklif edilen banka, Ahlatcı Grubu’na 215 milyon TL’ye (7,9 milyon dolar) satılması “yandaşa kıyak” tartışmalarını alevlendirmişti.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı

Ahlatcı Grubu yönetim kurulu başkanı Ahmet Ahlatcı, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın işadamlarından biri olarak tanınıyor.

BDDK’nın konu ile ilgili kararı 28 Kasım 2023 tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı.


 

Kararda, “Mevduat bankası olarak faaliyet gösteren Adabank AŞ’nin katılım bankası olarak niteliğinin değiştirilmesi talebinin değerlendirilmesi neticesinde; Banka’ya, 5411 sayılı Bankacılık Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinde belirtilen “katılım fonu kabulü” ile (t) bendinde belirtilen “finansal kiralama işlemleri” konularında faaliyette bulunma izni verilmesine karar verildi.Karar ile birlikte anılan maddenin ikinci fıkrası kapsamında Bankanın “mevduat kabulü” izninin iptal edilmesi kararlaştırıldı.” denildi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com