Uzaydan görünen “Lenin” çam ormanı

Fotoğrafçı Slava Stepanov’un önce Google haritalarda keşfettiği, sonra yakından ziyaret ettiği Lenin çam ormanı, SSCB’nin 1970’lerdeki politik durumunu dışa vuruyor.

KRONOS 19 Haziran 2020 DÜNYA

Rus drone fotoğrafçısı Slava Stepanov, 1924’teki ölümünden sonra Sovyetler Birliği için en önemli figür haline gelen Rus devrimci lider Vladimir Lenin’in adının ağaçlar ile yazıldığı bir orman keşfetti. Kazakistan sınırına yakın olan Omsk bölgesi kasabası Tyukalinsk yakınlarındaki bu ormanı önce Google Haritalar’dan gören Stepanov, yıllar sonra ormanı ziyaret etti.

82 METRE YÜKREKLİĞİNDE, 300 METRE UZUNLUĞUNDA

Sibirya’nın güneyindeki devasa çam ağacı ormanına uydudan bakıldığında Rusça Lenin ismi okunuyor. Stepanov, ziyaret ettiği 82 metre yüksekliğindeki, 300 metre uzunluğundaki geoglifin net ve keskin drone görüntülerini harika olduğunu ama ağaçlar arasında yürürken sıradan bir ormanda yürüyormuş gibi hissettiğini belirtti.

SSCB’DE HALK BAĞLILIĞINI İSPATLAMAK ZORUNDA HİSSETTİ

Stepanov, RFE / RL’ye verdiği demeçte “ SSCB vatandaşları ülkenin komünist sistemine olan bağlılıklarını kanıtlamak için baskıya maruz kaldılar. 1970’lerde dikilen bu orman bu baskının dışa vurumuydu.” dedi. Fotoğrafçı, 1970 yılında, Lenin’in doğumunun 100. yıldönümünü kutlandığını hatırlattı.

ORMAN SSCB’DEN DAHA UZUN ÖMÜRLÜ OLACAK

“SSCB’de o yıllarda her fabrika, her işletme, hatta bütün köyler bir şekilde daha büyük, daha güçlü bir şekilde Lenin’i övmeyi ve bunu göstermeyi istiyorlardı. Komünizmin ebedi olacağı fikri vardı.” diyen fotoğrafçı Stepanov, Lenin şeklindeki bu ormanın sonsuza kadar sürmeyeceğini ama muhtemelen Sovyetler Birliği’nden daha uzun ömürlü olduğunu düşünüyor.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com