Varlık Fonu’na devredilmişti: Et ve Süt Kurumu borç batağında

Sayıştay raporuna göre, Et ve Süt Kurumu’nun 2022 yılındaki zararı 706 milyon 450 bin liraya ulaştı. CHP Milletvekili Mehmet Tahtasız, kurumun Varlık Fonu'na devredildikten sonra borçlanmasına dikkat çekti.

KRONOS 14 Ocak 2024 EKONOMİ

Türkiye Varlık Fonu’na devredilen bir şirket daha zarar etti. Kamu İktisadi Teşebbüslerden birisi olan Et ve Süt Kurumu’nun borç batağında olduğu ortaya çıktı.

Sayıştay raporuna göre, 2021 yılında 521 milyon lira zarar eden Et ve Süt Kurumu’nun 2022 yılındaki zararı 706 milyon 450 bin liraya kadar geldi.

CHP Çorum Milletvekili Mehmet Tahtasız tarafından açıklanan rapora göre, Sayıştay denetçileri kurumun öz kaynaklarının üçte ikisinden fazlasını kaybettiğini ve mali yapının iyileşmesi için bakanlıklar nezdinde girişimlerde bulunulması gerektiği uyarısında bulundu.

CHP’li Mehmet Tahtasız, Türkiye’nin en önemli şirketlerinin Varlık Fonuna devredildikten sonra zarar üzerine zarar ettiklerine dikkat çekti.

VARLIK FONU’NA DEVREDİLMEDEN ÖNCE KREDİ BORCU YOKTU

Tahtasız, şu ifadeleri kullandı:

“Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılına kadar kredi borcu olmayan Et ve Süt Kurumu, 2018 yılından itibaren bankalardan yüklü miktarda kredi kullanmaya başladı.

Et ve Süt Kurumu’nun son 5 yılda kullandığı kredi miktarı 12 milyar 800 milyon TL’ye ulaştı. Et ve Süt Kurumu kullandığı bu krediler karşılığında son beş yılda görevlendirmeyle ilgili 814 milyon TL, görevlendirme harici de 702 milyon TL olmak üzere toplamda 1 milyar 516 milyon TL faiz ödedi.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com