Vebitcoin ve Thodex vurgunu ders oldu, kripto para için “soğuk cüzdan” revaçta

Yerli kripto para borsaları Thodex ile Vebitcoin'in milyarlarca lira değerinde kripto para ile kepenk indirmesi yüz binlerce yatırımcıyı mağdur etti. "Sıcak cüzdan" diye bilinen kripto para borsalarına güven sarsıldı. Yatırımcılar çevrim dışı özelliği ile daha emniyetle olan "soğuk cüzdan" arayışına girdi.

KRONOS 26 Nisan 2021 EKONOMİ

Soğuk cüzdanlarda saklanan kripto paralar için şifrenin kaybedilmesi ve hacker saldırısı haricinde bir risk yok.

Faruk Fatih Özer’in kurduğu kripto para borsası Thodex, 21 Nisan’da öğle saatlerinde işlemleri durdurduğunu açıkladı. Bir diğer borsa Vebitcoin de 23 Nisan akşamında siteyi kapattı. Her iki borsada başta Bitcoin olmak üzere milyarlarca liralık kripto paralarını  çekemedi.

Kripto para alanlar, dijital varlıklarını borsadaki alım-satım hesaplarında tutabiliyor. Bazı yatırımcılar, varlıklarını internete bağlı kripto para cüzdanlarında (sıcak cüzdan) saklıyor.

SOĞUK CÜZDAN NEDİR?

Her iki borsanın kapanmasını tarihin en büyük vurgunu diye nitelendiren Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, kripto para saklamada “soğuk cüzdan” diye bilinen çevrim dışı cihazların şimdilik en güvenli yöntem olduğunu söyledi.

“Soğuk cüzdan”, altyapısı kripto para saklamaya uygun, internete bağlı olmayan cüzdanlar anlamına geliyor. Bu tip cüzdanlar, telefona ya da bilgisayara bağlanabilen, fiziksel cihazları ifade ediyor.

GOOGLE ARAMALARINDA SOĞUK CÜZDAN YÜKSELİŞTE

Google trentler, bir kelimenin hangi zaman aralığında hangi yoğunlukta arandığını gösteriyor. Söz konusu kelimeye ilgi, 0 ila 100 arasında bir sayıyla ifade ediliyor. Sayının 100’e yaklaşması, daha çok aratıldığı anlamına geliyor. Son günlerde arama sayısındaki artış dikkati çekiyor.


 

Google verilerine göre son beş yılda “soğuk cüzdan” aramasına ilgi yok denecek kadar azdı. Bu oran son bir yılda da değişmedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com