Sinan Oğan ‘Erdoğan’a destek verirsek yönetim kadrosunda olabiliriz’ demiş

Ata İttifakı'ndan ayrılan Vecdet Öz, Erdoğan'ı destekleme kararı alan Sinan Oğan ile yaptıkları görüşmeyi aktardı: "Bana 'Bizim oylarımızdan az bir bölümü bile onların tekrar iktidara gelmesini sağlayacak. Orada yönetim kadrosunda da olabiliriz, yönetim içinde de olabiliriz' dedi."

KRONOS 23 Mayıs 2023 GÜNDEM

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 28 Mayısta yapılacak ikinci turda Cumhur İttifakının Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğanı destekleyeceğini açıkladı.

Ata İttifakı’ndan ayrılan Adalet Partisi Genel Başkanı Vecdet Öz, Sinan Oğan’ın Cumhur İttifakı’nı destekleme kararının arkasında makam elde etme amacı olduğunu söyledi.

Sinan Oğan ile aralarında geçen konuşmayı anlatan Öz, “Ben sebebini sordum. Bana ‘Hocam, yüzde 49 buçuk aldı AK Parti. Biz destek verirsek seçilme ihtimali yüksek. Bizim oylarımızdan az bir bölümü bile onların tekrar iktidara gelmesini sağlayacak. Orada yönetim kadrosunda da olabiliriz, yönetim içinde de olabiliriz’ dedi. Ben de ‘Biz AK Parti karşıtlığı üzerinden siyaset yapıyoruz. Biz muhalefetiz. Bir makam veriyor diye mi tercih edeceğiz? Benim siyasi ahlakıma uygun değil’ dedim” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet’e konuşan Öz, Sinan Oğan’a Cumhur İttifakı’nı destekleme kararı nedeniyle tepki gösterdi. Öz, “Sinan Oğan Bey geçmişte ‘HÜDA-PAR ile bir ülkücü seçmeni aynı sandığa kessen götüremezsin’ dedi. 15 gün sonra ne değişti? Gaffar Okkan’ın, Konca Kuriş’in kemikleri sızlamaz mı? Sinan Oğan nasıl bunun hesabını verecek” diye sordu.

‘BUNLAR TEPKİ OYLARI’

Makam hesabı yaparak yola çıkmadıklarını belirten Öz, “Siyaset ilkeli yapılmak zorunda, etik olmak zorunda. Ülkenin geldiği durum böyle ilkesiz siyaset yüzündendir” diye konuştu.

“Şimdi Sinan Oğan 2 milyon 800 bin seçmenin yüzüne nasıl bakacak? O seçmen Sinan Oğan’a AK Parti’ye gitsin diye mi oy verdi” diye soran Öz, “Bu seçmen Sinan Oğan’a oy vermedi. Ümit Özdağ’a da, bana da oy vermedi. Tepki oyudur bu. Bizim söylemlerimize oy verdiler” ifadelerini kullandı.


 

‘SİYASET ONURSUZCA YAPILAMAZ’

Öz şöyle devam etti:

“Oğan’a ‘Sizi ilkeli duruşunuzdan ilkesiz pozisyona geçiren nedir? Türk milletçiliğinden, Atatürkçülükten mi vazgeçtiniz? Üzerinizde baskı mı var’ diye sormak lazım. Eğer korktuğunuz bir şey varsa siyaset yapmayın. Siyaset korkmadan yapılacak, onurluca yapılacak bir vazifedir. Böyle onursuzca yapılamaz.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com