Vergiler fahiş arttı, Yeni Rakı Almanya’ya yöneldi: ‘Burası İstanbul’

Yeni Rakı çektiği reklam filmiyle sosyal medyada büyük ilgi gördü. Reklamın ana temasında İstanbul bulunuyor. Türkiye’de üretilen Yeni Rakı’nın reklamı koronavirüs dolayısıyla sokağa çıkma yasakları olan Türkiye’de değil Almanya’da çekildi ve Avrupa pazarı hedef alındı.

KRONOS 01 Şubat 2021 GÜNDEM

Türkiye’nin köklü alkollü içecek markası Yeni Rakı çektiği reklam filmiyle sosyal medyada büyük ilgi gördü. Reklamın ana temasında İstanbul bulunuyor. Türkiye’de üretilen Yeni Rakı’nın reklamının Almanya’da çekilmesi ve Avrupa ülkeleri için hazırlanması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Yeni Rakı’nın çektiği ‘Burası İstanbul’ reklamı koronavirüs salgınından kaynaklı mekanların kapalı olması sebebiyle izleyicileri duygulandırdı. Reklamda Beyoğlu’ndan, Karaköy’den görüntülere yer verildi. Ana tema olarak İstanbul özlemi seçildi.

70’LİK RAKIDA VERGİ 132 TL

Türkiye’de 2021’in gelişiyle beraber alkollü içkilerden alınan ÖTV’de yüzde 17.07 artışa gidildi. Bu zamla beraber biradaki maktu ÖTV tutarı 2,0442 TL’den 2,3933 TL’ye, rakıdaki ÖTV 279,29 TL’den 326,99 TL’ye çıkartıldı. 70’lik rakıdan alınan ÖTV ve KDV toplamından oluşan vergi 132 TL’ye ulaştı. Sadece son 3 yılda 70’lik rakıdan alınan vergi yüzde 67 yükseldi.


 

ALKOL ÜRÜNLERİ ZAMLANINCA SAHTE İÇKİ ÖLÜMLERİ ARTTI

Vergi yükü sebebiyle fiyatı artan rakının pazarı son 15 yılda 44.7 milyon litreden 27.8 milyon litreye geriledi. Rakı arzı 2011 yılında 48 milyon litreyi aşarak rekor kırmıştı. Bu tarihten sonra ise gerilemeye başladı. Resmi verilerde bu düşüş yaşanırken evde ve kaçak rakı üretiminde kullanılan etil alkol ve anason yağı satışları patladı. Sahte içkiden geçen yıl ekim ayında 80 kişi ölmüştü.

https://twitter.com/necatisler/status/1355877685701062661

ESKİ İSTANBUL ARTIK YOK, GÜVENSİZ BİR KENT VAR

Yeni Rakı’nın reklamı sosyal medyada ‘gurbet ve sıla’ temasıyla yorumlandı.

Gökhan Kutluer adlı bir sosyal medya kullanıcısı reklamı, “Yeni Rakı, İstanbul’u özleyenlere selam gönderirken onlara ülkeden neden gittiklerini de hatırlatmış esasında. Yani bu açıdan da yerinde ve güzel dokunuşlar yapılmış. Ne baba-kız kolay kolay öyle bir yerde rakı içebilir artık ne de gecenin üçünde Taksim’de korkmadan yürünebilir.” ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com