Von der Leyen Avrupa Parlamentosu’nda konuştu: Koltuk Krizi’nin nedeni kadın olmamdı

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Türkiye'ye gerçekleştirdikleri olaylı ziyarete ilişkin bilgi veren Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen "Takım elbise ve kravat giyseydim, bunlar olmazdı" derken, AB Konseyi Başkanı Michel yaşananlarda kendine düşen sorumluluktan dolayı özür diledi.

KRONOS 26 Nisan 2021 DÜNYA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, 6 Nisan’da gerçekleştirdikleri olaylı geçen Türkiye ziyaretleri hakkında Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda milletvekillerine bugün bilgilendirmede bulundu.

Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmaya doğrudan Koltuk Krizi‘ne atıfta bulunarak başlayan Von der Leyen şunları söyledi: “Avrupa Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenen ilk kadın benim. İki hafta önce Türkiye’yi ziyaret ettiğimde bir Komisyon Başkanı gibi ağırlanmayı bekliyordum ama olmadı” dedi. Von der Leyen yaşadıklarını kadın olmasıyla ilişkilendirdiğini belirterek “Takım elbise ve kravat giyseydim bunlar yaşanır mıydı? Önceki toplantıların fotoğraflarında koltuk eksikliği görmedim. Ama o görüntülerde hiç kadın da yoktu” dedi.

MİCHEL: BÜYÜK KRİZE YOL AÇMAK İSTEMEDİM

Yaşananlardan dolayı özür dileyen Charles Michel ise sandalyesini o esnada Von der Leyen’e bırakması gerektiğini belirterek, ama Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin gittikçe kötüleşdiği bir ortamda böyle davranarak, daha da büyük bir krize yol açmaktan çekindiğini söyledi.

Michel, Von der Leyen’le birlikte bir daha böyle bir olayın vuku bulmaması için gerekli önlemleri almak üzere anlaştıklarını, bu çerçevede protokol ekiplerine ve diplomasi danışmanlarına gerekli talimatları verdiklerini açıkladı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com