Vuhan’dan salgınla ilgili haber yapan gazeteci tutuklandı

Yeni tip koronavirüsün ilk ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentinde salgına ilişkin yayınlar yapan Çinli gazeteci Cang Can, "toplumda karışıklığa neden olmak" suçlamasıyla tutuklandı.

KRONOS 25 Haziran 2020 DÜNYA

Şubat başında gittiği Vuhan’da, Covid-19 salgını hakkında canlı yayın yapan ve yetkililerin virüse karşı izlediği yöntemi eleştiren bir makale yazan 37 yaşındakiCang Can’ın ailesine, cuma günü kızlarının “kavga çıkarma ve sıkıntıya neden olma” iddiasıyla tutuklandığı bildirildi. South China Morning Post gazetesinin haberine göre, babası, Cang’ın Şanghay şehrinde tutuklandığını doğruladı.

Cang’ın tutukluluk halinin, Şanghay’ın Pudong bölgesindeki savcılar tarafından onaylandığı kaydedildi.

Şanghay’da ikamet eden Cang, gittiği Vuhan’da tanık olduklarına dair Twitter, YouTube ve diğer sosyal medya platformlarında canlı yayın yapmıştı. Bu arada Çin’de, Twitter ve YouTube’un kullanılmasına izin verilmiyor.

Hükümetin virüse karşı insan haklarını ihlal eden önlemler aldığını savunan ve yetkililerin, Vuhan’daki salgına verdiği tepkiyi eleştiren bir makale yazan Cang, yetkililerin, salgının şiddetinin üstünü örtüp örtmediğini sorgulamış ve ana akım medyada uygulanan sansürü dile getirmişti.

Asia News’in haberine göre, Cang, 13 Mayıs’ta yayımlanan son YouTube videosunda, Vuhan’da virüs nedeniyle insanların işlerini kaybetmesinden, yerel taksi şoförlerinin karşılaştığı zorluklardan ve kent sakinlerine polis tarafından gözdağı verildiğinden bahsetmişti.

Vuhan’da 15 Mayıs’ta gözaltına alınan bağımsız gazeteci Cang, memleketi Şanghay’daki Pudong bölge polis merkezine getirilmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com