WhatsApp mesajı işten atılma sebebi

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta grupta şirket yöneticilerine hakaret eden 3 kişi işten atıldı. Mahkeme işe iade talebini reddetti.

KRONOS 03 Mayıs 2021 EKONOMİ

Sakarya’da bir işyeri, çalışanların anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’ta kendi aralarında kurduğu grupta ürünleri kötüleyen 3 çalışanı işten attı. İşçilerden biri “haksız fesih” iddiasıyla işe iade davası açtı. Ancak hem yerel mahkeme hem de istinaf talebi reddetti.

Davacı işçinin vekili dilekçesinde, müvekkilinin 2014-2018 arası davalı şirkette ürün tanıtım temsilcisi olduğunu, 16 Şubat 2018’de mesai arkadaşları ile WhatsApp grubu yazışmalarında şirketin ürünü hakkında eleştirilerde bulunduğu gerekçesiyle iş akdinin feshedildiğini belirtti.

WHATSAPP MESAJLARI SÖZLEŞMENİN FESHİ İÇİN GEREKÇE OLABİLİR Mİ?

Dilekçede, uçtan uca şifreli bir sistemdeki yazışmaların üçüncü kişilere kapalı olduğu ve delil olarak kullanılamayacağı ve yazışmalar gerekçe gösterilerek yapılan feshin geçersiz olacağı belirtilerek, işe iade talep edildi.

Davalı şirketin vekili ise, davacının WhatsApp grubundaki yazışmalarda şirket yöneticilerine ağır küfür ve hakaretler ettiğini, iş arkadaşlarını şirkete ait ürün hakkında negatif yazılar yazmaya teşvik ettiğini, şirketin ismine zarar vermeye çalıştığını, bu gerekçelere yapılan feshin haklı nedenlere dayandığını belirterek davanın reddini talep etti.

Yerel mahkeme kararında, işveren tarafından yapılan feshin haklı sebebe dayandığını belirterek, davanın reddine karar verdi.

İSTİNAF MAHKEMESİ DE İŞVERENİ HAKLI BULDU

Davacı işçinin avukatı aracılığıyla itirazda bulunduğu Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi 9’uncu Hukuk Dairesi ise WhatsApp yazışmalarının işveren tarafından hile veya tehdit yoluyla elde edildiğine dair delil veya iddia bulunmadığına dikkati çekti.


 

Mahkeme kararında, “WhatsApp grubuna dahil üye işçilerden birisi tarafından iş yeri yetkililerine yazışmaların gösterimi neticesinde fesih sürecinin başladığı anlaşılmış olup, iş yeri yetkililerinin kendilerine yönelik yazılan ağır sinkaflı hakaretlerden haberdar olmaları sonrasında davacı ile birlikte aynı ortamda çalışmalarını beklemek hakkaniyete aykırı olacaktır.” denildi.

YARGITAY İŞÇİYİ HAKLI BULMUŞTU

Daha önce de benzer bir davada Yargıtay 9’uncu Hukuk Dairesi bir karar vermişti. Kararda, WhatsApp’ın kendi içinde korunduğu ve 3’üncü kişilere kapalı olduğu belirtilerek, “Dolayısı ile işçilerin iş akışını bozmadığı ve çalışmaların etkilemediği sürece bir grup kurmaları ve burada iletişim içinde olmaları yasak değildir. İşçilerin bu kapsamda burada iletişimlerinin kişisel veri olarak da korunması esastır. Bu yazışmalara dayanılarak iş aktinin feshi haksız olup, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı taleplerinin kabulü yerine reddi hatalıdır.” denilmişti.

Avukat Levent Karakoç, Milliyet’e verdiği mülakatta, “İşçilerimiz, WhatsApp gruplarındaki yazışmaların işverene ulaştırılabileceği ihtimalini değerlendirmeli. Ayrıca arzu edilmeyen şekilde iş akitleri fesh edilmesi halinde işsizlik maaşı da alamayabileceklerini bilmeliler.” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com