WhatsApp’ta süre 15 Mayıs’ta doluyor: Sözleşmeyi onaylamayan ne olacak?

Anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp tek taraflı sözleşme değişikliğinin onaylanması için kullanıcılarına 15 Mayıs'a kadar süre vermişti. Kişisel verilerin ticari maksatla kullanılmasının önünü açacağı belirtilen sözleşme değişikliğinden Avrupa Birliği üyesi ülkeler muaf tutmuştu.

KRONOS 06 Mayıs 2021 EKONOMİ

Dünyada 2,2 milyar kullancısı bulunan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, eleştirler üzerine yeni gizlilik sözleşmesinin onaylanma tarihini 15 Mayıs 2021 tarihine ertelemişti. WhatsApp, işletme hesaplarına daha fazla veri sağlayabilmek için gizlilik sözleşmesinde değişikliğe gitmişti.

Kişisel mesajlaşmalarda uçtan uca şifreler korunsa da işletme hesaplarıyla yapılan mesajlaşmalar şirket tarafından işlenecek.

WhatsApp Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hariç dünya genelinde bu yeni sözleşmenin onaylanmasını mecburi tutmuştu. Türkiye de onay mecburiyet getirilen ülkelerden biri.

SÖZLEŞMEYİ İMZALAMAYAN WHATSAPP KULLANICILARININ DURUMU NE OLACAK?

WhatsApp’ın şubat ayında yaptığı açıklamaya göre veri ilkelerini onaylamayan kullanıcılar 15 Mayıs’tan sonra uygulamaya giremeyecek.

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’a kadar kabul etmeyen hesaplar birkaç gün boyunca hesaplarına gelen mesaj ve aramaları bildirim olarak görebilecek, ancak uygulamayı bunları okumak ya da yanıtlamak için kullanamayacak.

Sözleşmeyi onaylamayan hesaplar 120 gün boyunca pasif olacak ve bu süre zarfında söz konusu kullanıcılara yeni sözleşmeyi geri dönüp kabul etme şansı sunulacak.


 

120 gün sonunda kullanıcı sözleşmeyi kabul etmezse yani hesap yeniden aktif edilmezse otomatik olarak silinecek. Başka bir deyişle bu kullanıcılar WhatsApp hesaplarını kaybedecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com