WSJ’den Türkiye analizi: Bu kriz geçmiştekilerden farklı, herkes öfkeli

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) muteber gazetelerinden The Wall Street Journal'da yer alan Türkiye analizinde, mevcut ekonomik gelişmelerin yoksullaşmayı artırdığı belirtildi.

KRONOS 06 Aralık 2021 EKONOMİ

1 Amerikan Doları, 14 TL’nin eşiğine kadar tırmanırken, Türkiye’de enflasyon tsunamisine yol açan döviz krizini dünyanın önde gelen gazetelerinde de yer veriliyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) muteber gazetelerinden The Wall Street Journal (WSJ), Türkiye ekonomisine dair bir analiz yayımladı.

“Türkiye’nin ekonomik kargaşası çaresizliğe yol açıyor ve enflasyonu yükseltiyor” başlıklı analizde Türkiye’deki ekonomik çözülmenin yoksul sayısını artırdığı belirtildi.

Analizde, “Milyonlarca kişiyi orta sınıf konumuna yükselten 20 yıllık ekonomik patlama, insanların indirimli ekmek için sıraya girdiği, et tüketiminin azaldığı ve daha iyi bir yaşam için Avrupa’ya kaçtığı bir parasal krize dönüşüyor.” denildi.

“ON YILLARDIR KARŞILAŞILAN EN CİDDİ SINAV”

Türk Lirası’nın 2021 yılında yüzde 45 değer kaybetmesinin halkı daha da yoksullaştırdığına işaret edilen makalede, yüksek enflasyonun ciddi bir soruna işaret ettiği belirtildi.

WSJ’ye bilgi veren bankacılara ve eski yetkililere göre, bu kriz Türk finans kurumlarının on yıllardır karşılaştığı en ciddi sınav. Ayrıca krizin daha geniş bir finansal istikrarsızlığa dönüşebileceğine dair endişeler de bulunuyor.

“BU KRİZ GEÇMİŞTEKİLERE KIYASLA ÇOK FARKLI”

Analizde mevcut krizin geçmiştekilerden farklı olduğu da belirtildi. Hükûmette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarını düşürme politikası da dahil olmak üzere alışılmadık politikalarına karşı çıkacak kimse kalmadığı belirtildi.

Geçen hafta istifa eden Lütfi Elvan’ın da ana akım ekonominin kabinedeki son sesi olduğu ve yeni bakan Nureddin Nebati’nin Erdoğan’a sadık bir isim olduğu ifade edildi.

Analizde, liradaki devalüasyonun Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) desteğin belkemiğini oluşturan işçiler ve orta sınıf arasında hoşnutsuzluğu körüklediği, Erdoğan’ın siyasi tabanının da durumdan memnun olmadığı belirtildi.

WSJ’nin görüşlerine yer verdiği eski Hazine Müsteşarı, IMF ve Dünya Bankası eski yetkilisi İbrahim Çanakçı, “Bu sefer insanlar görüyor. Bütün kurumlar, tüm bürokratlar, tüm bakanlar Erdoğan’ın emrinde. Suçlayacak başka kimsesi yok.” dedi. Çanakçı ayrıca, “Bu sefer farklı türde bir kriz yaşıyoruz. Bu, yoksullaşma krizidir.” dedi.

ERDOĞAN’IN KALESİYDİ, ŞİMDİ HERKES ÖFKELİ

WSJ’ye konuşan, önceden Erdoğan’ı desteklediğini söyleyen İstanbul Kasımpaşalı Süleyman Giray, “Burası eskiden Erdoğan’ın kalesiydi. Şimdi buradaki herkes öfkeli.” ifadelerini kullandı.


 

WSJ analizinde, finans kurumlarının baskıya bir süre daha dayanabileceklerine dair işaretler olduğunu, turizmde toparlanmanın ve artan ihracatın da ekonomiye bir bütün olarak destek sağladığını, bunun da şimdilik tam anlamıyla bir ekonomik krizi önleyebileceği görüşüne de ver verdi.

Analizde, “Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar bugüne kadar döviz krizine dayanabildi. Ancak ekonomistler, liranın daha da düşmesinin bir banka kaçışını tetikleyebileceğinden veya Türkiye’nin dış borçlarında temerrüde düşebileceğinden endişeliler.” ifadelerine yer verdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com