X için son çağrı: Ya Türkiye’ye gelin ya da sonuçlarına katlanın

Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, ilk toplantısını mayıs ayı başında "dijital telif" gündemiyle yapacak.

KRONOS 09 Mayıs 2024 TEKNOLOJİ

Yerel seçimler nedeniyle çalışmalarına ara veren TBMM Dijital Mecralar Komisyonu, dijital telif ve trollük gündemini ele almak üzere bugün tekrar toplandı. Komisyon, X platformuna Türkiye’ye yatırım yapmaları ve yasalara uymaları için son bir şans verdi.

Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, platformun Türkiye’de faaliyet göstermeye devam etmesi halinde yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı. Yayman, “Ya buraya gelip yasalara uyacaksınız ya da sonuçlarına katlanacaksınız” dedi.

Komisyon ayrıca, dijital telif haklarının korunması için de yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Yayman, bu düzenlemelerin platformların telif haklarını ihlal eden içeriklere karşı daha sorumlu olmalarını sağlayacağını söyledi.

“KOMİSYONUMUZA TARİHİ BİR GÖREV DÜŞÜYOR”
Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, komisyonun yalnızca sosyal medya komisyonu değil iletişim teknolojilerine bağlı olarak kamu hukuku, eğitim, ticaret gibi hayatın tüm alanlarını kapsayan bir komisyon olduğunu vurguladı. Trolleşme konusuna değinen Yayman, bu sorunun ontolojik bir sorun olduğunu belirterek, “Sosyal medyada içimizden başka biri çıkabiliyor. Gerçek hayatta suç kavramı ile dijital alanda da suçun örtüşmesi gerekiyor. Türkiye sosyal medya ve internet kullanımında önemli bir ülke, genç bir nüfusumuz var. İnternette 7, sosyal medyada 3 saat geçiriyoruz” dedi.

Yayman, sosyal platformlardan Tiktok’a da değinerek, “Son tahlilde sansüre karşıyız ancak çocukların, gençlerin de korunması gerekiyor. Dijital telif meselesi gazetecilik için çok önemli bir mesele. Herhangi bir tüzel kişi sizin ürettiğiniz içeriği alıyor, kullanıyor ve hiçbir yaptırımı olmuyor. Haberin de sanat ve kültür eseri sayılması gerekiyor. Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun bu bağlamda güncellenmesi lazım. Bu konuda komisyonumuza tarihsel bir görev düşüyor.”


“YASAKLAMALARA KARŞIYIZ, AMA İŞİN SONU BURAYA GİDİYOR”
Tiktok’u Amerika’da yasakladılar. Biz yasaklamalara karşıyız fakat Türkiye’de de bu işin sonu yasaklamalara kadar gidecek. Çünkü maalesef asla sözle, tavsiyeyle, ricayla mesafe alamadığımız bir ilişki var. Bunun tekrar TBMM çatısı altında tüm dijital ağlara bir kez daha sesleniyorum; hiç kimse dokunulmaz değil. Hiç kimse kendisini yasamanın, yargının, yürütmenin üstünde göremez. Hiç kimse içinde bulunduğu ülkenin kanunlarının, hukukunun üstünde kendisini göremez ve bu noktada muhakkak nasıl ki siz Kanada’da, Fransa’da, İngiltere’de o ülkeyle iş birliği yaparak orada çalışmalarınızı yürütüyorsanız burada da bu hukuka, bu kanuna uymak zorundasınız. Son kez X platformuna bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; ya Türkiye’ye geleceksiniz ya da sonuçlarına katlanacaksınız. ‘Temsilcilik açacağız’ dediniz bu sözde kaldı ve kanunun arkasından dolanmak istediniz. El değiştirdi, ‘yeni bir oryantasyon süreci var’ dedik bunu da makul karşıladık ama diğer tüm soyal ağlar buraya gelip fikirlerini, Türkiye’de yapmak istediklerini anlatırken X’in kendisini böyle görmesini kabul edilebilir bulmuyoruz.”

OKAN KONURALP: TROLLÜK, ‘SİZİN TROLÜNÜZ, BİZİM TROLÜMÜZ’ DİYE BAKILAMAYACAK KADAR VAHİM BİR DURUM”
CHP Ankara Milletvekili Okan Konuralp ise komisyonda yaptığı konuşmada, “Trollükle ilgili durum öyle bir problem ki, ‘sizin trolünüz, bizim trolümüz’ diye bakılamayacak kadar vahim bir durum. Türkiye’de eğer bir trolleşme problemi varsa tamamen kendi siyasi kimlik ve pozisyonumuzdan farklı olarak hep beraber bakmalıyız. Toplum büyük bir hızla hakikatten uzaklaşıyor bu trol anlayışından dolayı. Bazen sizin de ifade ettiğiniz gibi açık kimlikleriyle de trolleşen bir ortam var ama bazen de rumuz hesapların arkasına saklanmış şekilde de oluyor. Bunun muhatabı Sayın Başak Demirtaş da olabiliyor Sayın Özlem Zengin de” dedi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com