Kulis: Hakan Fidan, seçimden önce Erdoğan’dan ne istedi?

Hakan Fidan'ın, seçimden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüştüğü ve aktif siyasete girmek istediğini söylediği iddia edildi. İddiaya göre Fidan, aktif siyasete girmesine izin verilmeyecekse MİT'ten emekliliğini talep etmiş.

KRONOS 09 Haziran 2023 GÜNDEM

Gazeteci Nuray Babacan, Dışişleri Bakanı olarak atanan Hakan Fidan’ın, seçimden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı”gizemli görüşmeye” ilişkin detayları yazdı.

Hakan Fidan’ın aktif siyaset talebi 2018’de de Erdoğan’a ilettiğini aktaran Babacan, yazısında, “Seçim kampanyasının yoğunlaştığı dönemde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Hakan Fidan arasında yapılan ilginç görüşmede, Fidan’ın yeni dönemde MİT Başkanlığı görevi yerine aktif siyasette olmak istediğini bizzat söylediği iddia ediliyor. Fidan, aksi durumda emeklilik talebinde bulunmuş. Bakan isimleri konuşulmaya başlamadan önce Fidan’ın bakan olacağı, hatta Dışişleri Bakanı yapılacağının belli olduğunu iddia edenler var” ifadelerine yer verdi.

‘İBRAHİM KALIN’IN ASIL RÜYASININ DIŞİŞLEİR BAKANLIĞI OLDUĞUNU BİLMEYEN YOK’

“Fidan’ın parti içindeki siyasi geleceğini, bu süreçte üstleneceği rol belirleyecek” diyen Babacan, “MİT Başkanlığı’na getirilen İbrahim Kalın’ın asıl rüyasının Dışişleri Bakanlığı olduğunu bilmeyen yok. Buna rağmen bu ikili birlikte uyumlu çalışabilirler. Ancak, işin doğası gereği görev sahiplerinin bir süre sonra bağımsızlaşması kaçınılmaz. Özellikle Kalın’ın dış dünyayla ilişkilerinin çapını genişletmesi ve batılı ülkelerin dışında yeni bağlar kurması gerekecek” dedi.

Babacan, yazısında Hakan Fidan’ın önünde 5 önemli dosya bulunduğunu da söyledi. Buan göre başta Suriye’yle olmak üzere, Yunanistan, Ermenistan, Mısır ve Irak’la ilişkiler Hakan Fidan’ın kendini göstermesi için 5 önemli konu başlığı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com