‘Yadırgıyorum… Süper Kupa’da Galatasaray neyi kutladı?’

Gazeteci Yalçın Doğan: "Oynanmayan maçın kutlaması mı olur? Galatasaraylı futbolcuların sanki maç oynanmış ve maçı kazanmış da, öyle şampiyon olmuşlar gibi, sevinç gösterilerini yadırgıyorum."

KRONOS 09 Nisan 2024 GÜNDEM

Tartışmalı hakem kararları, Türkiye Futbol Federasyonu’nun taraflı duruşu, takım otobüsüne silahlı saldırı, faillerin bulunmaması, Trabzonspor maçında çıkan olaylar, sahada tek bir polisin bile olmaması, üç gün sonra çıkılacak önemli Avrupa maçı nedeniyle Süper Kupa ertelensin talebinin kabul edilmemesi… Fenerbahçe üst üste yaşanan bu tür olaylara tepki göstermek için pazar akşamı Galatasaray ile oynanan Süper Kupa maçına U19 takımıyla çıktı ve karşılaşmanın ikinci dakikasında sahadan çekildi. Futbol tarihine geçen protestoya ilişkin değerlendirmeler geliyor.

Gazeteci Yalçın Doğan, Fenerbahçeli genç oyuncuların sahadan çekilmesi sonrası Galatasaraylı futbolcuların sanki maç oynanmış ve kupayı kazanmış gibi yaptıkları sevinç gösterilerine tepki gösterdi.

NE KUTLAMASI?

“Yadırgıyorum” diyen Yalçın Doğan, “Sahanın ortasında Galatasaraylı futbolcular sevinç çığlıkları atıyor, zıplaya, güle oynaya ‘Süper Kupa’ şampiyonluğunu kutluyor. Ne kutlaması?.. Hangi kutlama?.. Geçen akşam Şanlıurfa’da Fenerbahçe – Galatasaray Süper Kupa finali var, “maç oynanıyor” demek doğru değil. Çünkü oynanmıyor. Oynanmayan maçın kutlaması mı olur? Galatasaraylı futbolcuların sanki maç oynanmış ve maçı kazanmış da, öyle şampiyon olmuşlar gibi, sevinç gösterilerini yadırgıyorum.  Oysa, Fenerbahçe sahadan çekilirken, Galatasaraylı futbolcular Fenerbahçeli kardeşlerinin, çünkü Fenerbahçeli oyuncular 19 yaş altında, yanına gidip, onları kucaklasa, sevinç gösterisi yapmasa… Çok mu şey istiyorum?.. Hele de günümüz Türkiye’sinde!.. O anda Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk’a bakıyorum. Takımı şampiyon ama, sevinç gösterisine katılmıyor, ne zıplıyor, ne hopluyor, hatta düşünceli bir ifadeyle olayları izliyor. Okan Buruk’u ömründe bir kez bile görmedim, konuşmadım, onu kutluyorum. “Fair play” bu olsa gerek” ifadelerini kullandı.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ PİŞKİNCE GÜLÜYOR

Fenerbahçe’nin sahadan çekildiği anlarda TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin hiç sıkılmadan ve yüzü hiç kızarmadan güldüğünü hatırlatan Doğan, şunları söyledi:

“Oysa, son iki yılda futbolun futbol olmaktan çıkmasında en büyük pay ona ait. Futbolun bu hale düşmesi son derece normal. AKP iktidarı yirmi iki yılda: Hukuktan yolsuzluk iddialarına, tarihin en derin yoksulluğundan devlet kurumlarına, ormanlara, tarıma kadar ülkeyi nasıl tarumar ettiyse… Can kayıplarının yaşandığı felaketlerde sorumluların tamamı koltuğunu koruyorsa… Bileşik kaplar… Futbol da, bundan nasibini alıyor. Futbol da, siyaset oyunlarının kazanına düşüyor. Irkçı protestolardan hakem dövmelere, sahayı işgal etmeye, insanların canını tehlikeye atmaya kadar futbol herkesi tedirgin eden polisiye vak’alara dönüşüyor. Büyük bir pişkinlikle Mehmet Büyükekşi hâlâ koltuğunda ve gülüyor.”


 

TRABZON SEÇMENİNİ KÜSTÜRMEK İSTEMEDİLER

Fenerbahçe’nin iki gün sonra Avrupa’da maça çıkacağını söyleyen Doğan, şöyle devam etti:

“Avrupa’da mücadele eden tek Türk takımı. Orada alacağı puanlar Türkiye’ye yazılıyor. Daha önce zaten kaç kez ertelenmiş, Süper Kupa finalinin yeniden ertelenmesini istiyor. Hangi siyasi telkinle ise, TFF Fenerbahçe’nin bu haklı isteğini geri çeviriyor.Ben Fenerbahçeli değilim. Ama, Fenerbahçe’ye hak veriyorum. Diğer pek çok kulüple olduğu gibi, Fenerbahçe üzerinde de siyasi oyunlar oynandığını biliyorum. Fenerbahçe ile AKP’nin arası iyi değil, kan uyuşmazlığı var. Başkan Ali Koç doğru bildiği yolda geri adım atmıyor. En son yirmi gün kadar önce Trabzon’da oynanan Trabzonspor – Fenerbahçe maçı… Maçı Fenerbahçe kazanıyor, saha yüzlerce kişinin işgali altında, Fenerbahçeli oyunculara tekme, tokatlı, sopalı saldırılar… Orada kimse hayatını kaybetmediyse, mucize. Gergin geçeceği belli olan maçta güvenlik nerede?.. Kimler sorumlu?.. Olaylar Trabzonspor sahasında yaşandığı için doğal olarak Trabzonspor’a ceza verilecek. Veriliyor ancak, ne zaman?.. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra!.. Ceza vermek için seçimler bekleniyor. Trabzon seçmenini küstürmek istemiyorlar!”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com