Yalçınkaya ve Gezi kararları sonrası Kılıçdaroğlu’ndan AİHM çıkışı

Yüksel Yalçınkaya ve Gezi kararları sonrası Kılıçdaroğlu'dan AİHM uyarısı geldi. Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına uymadığına dikkat çekti.

KRONOS 29 Eylül 2023 GÜNDEM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin Yüksel Yalçınkaya davasında Türkiye’nin hak ihlali yaptığına karar vermesi ve Gezi davası kapsamında yargılanan Osman Kavala’nın AİHM kararına rağmen Yargıtay tarafından mahkumiyetinin onanması sonrası açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, AKP hükümetinin Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına uymadığına dikkat çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu, “Anlaşılan o ki Saray Hükümeti, ‘Türkiye’yi daha ne kadar itibarsızlaştırabilirim, daha ne kadar küçük düşürebilirim’ arayışına girmiş. İçeride AYM kararlarını uygulamayarak ‘ben anayasayı tanımıyorum’ diyen Saray, AİHM kararlarını da yerine getirmiyor” dedi.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Bakmayın ‘dik durma, boyun eğmeme’ yalanlarına… Türkiye, uluslararası sözleşmelerde AİHM kararlarına bağlı olduğunu beyan etmiş, bu kararları uygulayacağına söz vermiştir. Saray bilmiyor olabilir, ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin geleneği, her şartta verdiği sözü tutmaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com