Yalova’da Alevilere ait evlerin işaretlenmesi Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit , Yalova’da Alevilere ait evlerin işaretlenmesini verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Koçyiğit, İçişleri Bakanı Soylu’ya, bu tür olaylarda neden faillerin bulunmadığını sordu.

KRONOS 01 Şubat 2021 GÜNDEM

HDP Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, geçtiğimiz hafta Yalova’nın Bağlarbaşı Mahallesi’nde oturan beş Alevi ailenin evlerine çarpı işareti çizilerek hedef gösterilmesini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdı.

Koçyiğit, önergesinde, “Son yıllarda Alevi yurttaşların evlerinin işaretlenmek suretiyle hedef gösterilmesi büyük oranda artmış ve suçun faillerine yönelik etkili bir soruşturma yürütülmemiştir” dedi.


 

Yalova’nın Bağlarbaşı Mahallesi’nde oturan beş Alevi ailenin evlerin,n çarpı işareti çizilerek hedef gösterildiğini, duvarlarına “Alevi”, “k” ve çarpı işareti konulan Alevi ailelerin konu ile ilgili emniyete başvurarak suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan HDP’li Koçyiğit, “Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan yazılı açıklamada, Bağlarbaşı Mahallesi’ndeki evlerin duvarlarına kırmızı boyayla “Alevi, K” yazıldığının tespit edildi belirtilmiş. Bunun üzerine ‘halkı kin veya düşmanlığa tahrik etme veya aşağılama’ suçundan ivedi soruşturma başlatıldığı açıklamıştır” ifadelerine yer verdi.

“NEFRET SUÇLARININ KAÇI DAVAYA DÖNÜŞTÜ?”

Koçyiğit’in Bakan Soylu’ya yönelttiği soruların bazıları şöyle:

– Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan açıklamada şüphelilerin bulunması amacıyla kolluğa talimat verildiği belirtilmiştir. Beş ayrı evi hedef göstererek işaretleyen ve nefret suçuna konu olan olayda şüpheliler hâlâ neden tespit edilememiştir?

– Yalavo’daki soruşturma kapsamında, olayın gerçekleştiği mahallede bulunan mobese veya güvenlik kameralarındaki görüntülere ulaşılmış ve izlenmiş midir? İzlenmişse bu konuda kamuoyunu bilgilendiren bir açıklama neden yapılmamaktadır?

– Bakanlığınızca şimdiye dek ev işaretleme suretiyle işlenen suçlar kapsamında etkili bir soruşturma yürütülmüş müdür? Yürütülmüşse soruşturmalar hangi aşamadadır?

– Son 10 yılda Türkiye genelinde Alevi yurttaşları hedef alan olayların gerçekleştiği iller hangileridir? Bu illerdeki Alevi yurttaşların genel nüfusa oranı nedir? Yaşanan olaylar sonucunda yerleşim yerini değiştiren Alevi nüfusu ne kadardır?

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com