Yandaş gazete duyurdu: En düşük emekli maaşı için yeni formül

İktidara yakın Türkiye gazetesinin haberine göre, hükümet, düşük emekli maaşı alanlar için yeni bir formül buldu. Buna göre emekli kartı düzenlemesi yolda.

KRONOS 15 Mart 2024 EKONOMİ

Yerel seçimlere doğru AKP’nin önündeki en büyük sorunlardan biri de emekli maaşları. En düşük emekli maaşının 10 bin TL olduğu Türkiye’de hem bu maaşın asgari ücretin çok gerisinde kalması hem de emekliler arasında eşit dağılım olmaması nedeniyle hükümet eleştiri oklarının hedefinde. Seçim öncesi emekli maaşlarına beklenen seyyanen zam ise rafa kalkmış durumda.

Ancak iktidara yakın Türkiye gazetesinin haberine göre, hükümet, düşük emekli maaşı alanlar için yeni bir formül arayışında. Buna göre emekli kartı düzenlemesi yolda…

Haberin detaylarına göre emekli maaşı 10 bin TL ve daha az olan emekliler için yeni formül masaya geldi. Bu kapsama giren emeklilere doğal gaz, elektrik ve gıda yardımı için ’emekli kartı’ verilecek.

DOĞALGAZ, GIDA VE ELEKTRİK HARCAMALARINDA KULLANILACAK

Bu kartlara doğalgaz, gıda ve elektrik harcamalarında kullanılması şartıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından para yüklenecek. Düzenlemenin Ramazan Bayramı öncesi duyurulabileceği kaydedildi.

İlerleyen süreçte aynı uygulamanın sadece asgari ücret geliri olan ailelere de yapılabileceği, özellikle eğitim yardımı adı altında desteklerin verilmesinin planlandığını öğrenildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, hâlen dar gelirli hanelere yönelik olarak yıllık 1.500 ile 3.500 lira arasında değişen doğalgaz tüketim desteği sağlıyor.

Ayrıca elektrik desteği olarak hanedeki kişi sayısına göre 130 ile 260 lira arasında ödeme yapılıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com