Yandaş medyadan Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’a yaylım ateşi

Hükûmete yakın çevreler haftalık repo faizini yüzde 17'den yüzde 19'a çıkaran Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'a ateş püskürüyor. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan'dan sonra yandaş gazeteler Sabah ve Yeni Şafak da Ağbal'ı faiz lobisine hizmet etmekle suçladı.

KRONOS 19 Mart 2021 EKONOMİ

AKP döneminde ihale rekortmeni olan Albayrak ailesini ait Yeni Şafak gazetesi TCMB Başkanı Naci Ağbal'ı reel sektöre operasyon çekmekle suçladı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) “haftalık repo faizi” olarak bilinen politika faizini yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltmesi Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmetine yakın çevrelerde hayal kırıklığına yol açtı.

AKP’nin iş dünyasındaki arka bahçesi” diye nitelenen Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) kararın reel sektörü daha zor duruma düşüreceğine işaret ederken, yandaş gazete ve televizyonlar da TCMB Başkanı Naci Ağbal’ı yerden yere vurdu.

Albayrak ailesine ait Yeni Şafak gazetesi, faizin 200 baz puan artırılmasını “Bu operasyonu kim adına çektiniz?” başlığıyla manşetine taşıdı.

“BU OPERASYONU KİM YA DA KİMLER ADINA ÇEKTİNİZ?”

Haberde şu ifadeler yer aldı: “Dünya, ekonomideki faiz etkisini azaltmaya çalışırken Türkiye’de Merkez Bankası, 83 milyonun sesine kulak tıkayarak faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkardı. Piyasa beklentisinin bile üzerinde yapılan 200 baz puanlık müdahale, ekonomik gerekçelerle izah edilemeyen bir faiz artışı oldu. Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonu kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor.”


 

Yeni Şafak gazetesi, MÜSİAD ve Anadolu Aslanları İşadamları Dernekleri Konfederasyonu (ASKON) başkanlarının karara yönelik eleştirilerini haberine taşıdı.

SABAH YAZARINDAN TABLOLU ELEŞTİRİ

8 Kasım 2020’de Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın ağabeyi Serhat Albayrak’ın genel müdür koltuğunda oturduğu Turkuvaz Medya’ya ait Sabah gazetesi de Ağbal’ı hedef aldı.

Sabah ekonomi yazarı Dilek Güngör bugün yayımlanan makalede şunları dile getirdi: “Yüzde 19 politika faiziyle Türkiye, dünya sıralamasında 7’nciliğe yükseldi. Yerini bile bilmediğim Surinam Cumhuriyeti’nin hemen altında. Kongo’yla başa baş… Haiti’nin biraz üzerinde… Sağ olsun, Para Politikası Kurulu önden bayağı yükledi! Yüksek faiz, yüksek kur döngüsüne sıkışıp kalırsak da büyüme hayallerimiz suya düşer.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com