Yandaş Selvi duyurdu: ‘Bu kez PKK’ya yönelik operasyonların anası geliyor’

Yandaş Abdulkadir Selvi, "Bu kez PKK’ya yönelik operasyonların anası geliyor" dedi ve harekâtın püf noktalarını aktardı.

KRONOS 22 Nisan 2024 GÜNDEM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra ilk kez Irak’a gidiyor. Erdoğan’ın ajandasında ise Kalkınma Yolu Projesi’nin yanı sıra kapsamlı bir PKK operasyonu var. İktidara yakın Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi de “Bu kez PKK’ya yönelik operasyonların anası geliyor” diyerek harekâtın şifrelerini paylaştı.

“Bu operasyonun konsepti farklı olacak. Çünkü bu harekâtı merkezi Bağdat hükümeti, Erbil yönetimi ve Haşdi Şabi ile birlikte yapmayı planlıyoruz” diyen Selvi, “Hava Kuvvetleri’nin destek vereceği Irak harekâtını, karada Türk Silahlı Kuvvetleri yapacak. Amaç 378 kilometrelik Irak sınırımızdan 30-40 kilometre derinlikte güvenli bir hat oluşturmak. 22-23 Aralık ile 24 Ocak’ta üslerimize yapılan saldırılar bir tampon bölge oluşturulmasını kaçınılmaz hale getirdi. Planlanan harekâtta daha öncekilerden farklı bir strateji izlenecek. Bazı bölgelerin kontrolünü Irak merkezi yönetimi ve Haşdi Şabi, bazı yerlerin güvenliğini ise Erbil yönetimi sağlayacak” ifadelerini kullandı.

ERBİL İSTİHBARAT DESTEĞİ SAĞLAYACAK

Selvi, harekâtın püf noktalarını ise şöyle aktardı:

“1- Harekât başladığında eşzamanlı olarak Irak-Suriye sınırı kontrol altına alınacak. Böylece PKK’nın Irak ile Suriye’den güç aktarımı yapmasının önüne geçilecek. Bu görevi Bağdat merkezi yönetimi ile Haşdi Şabi’nin üstlenmesi planlanıyor. Türkiye, kurmay düzeyinde destek verecek.

2- Süleymaniye, Sincar ve Mahmur Kampı’nda PKK’ya karşı tedbir alınacak. Irak merkezi yönetimi ve Erbil istihbarat desteği sağlayacak. KYB’nin kontrolündeki Süleymaniye’den gelecek tehditlere karşı görev yapacaklar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com