‘Yaparsa AKP yapar’: Emeklilikte yaş yükseliyor, aylık düşüyor

AKP'nin Meclis'e sunduğu yeni kalkınma planına göre emeklilik yaşı kademeli olarak yükselecek, aylıklar da aynı oranda düşecek.

KRONOS 17 Ekim 2023 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık diline doladığı “Yaparsa AKP yapar” iddiası bu kez de emeklilikle ilgili gündemde. Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) krizi daha tam çözülememişken, AKP’den yeni plan geldi. Plana göre, emekli aylığı bağlama oranı, kişilerin daha uzun yıllar çalışmasını teşvik edecek şekilde yeniden düzenlenecek. Emeklilik yaşı daha da yükseltilecek. Türkiye’de kadınlarda 58, erkeklerde 60 olan emeklilik yaşı, 2035’ten itibaren kademeli olarak artırılacak. 2048’de hem kadınlar hem erkekler için emeklilik yaşı 65’e çekilecek.

TBMM’ye sunulan On İkinci Kalkınma Planı’na göre, emekli aylığı bağlama oranı, kişilerin daha uzun yıllar çalışmasını teşvik edecek şekilde yeniden düzenlenecek. Emeklilik yaşı ise otomatik olarak daha da yükseltilecek.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bugün TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda plan ile ilgili sunum yapacak.

KİŞİLERİN DAHA ÇOK İSTİHDAMDA KALMASI SAĞLANACAK

On İkinci Kalkınma Planı’nda konuya ilişkin hedeflemeler şöyle ifade edildi:

“Kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik eden, hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi önceleyen düzenlemeler hayata geçirilerek sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliği güçlendirilecektir. Sosyal güvenlik sisteminde hakkaniyeti ve aktüeryal dengeyi güçlendirecek reformlar hayata geçirilecektir. Aylık bağlama sistemi kişilerin daha çok istihdamda kalmasını teşvik edecek ve mali yük getirmeyecek şekilde yeniden düzenlenecektir.


 

YAŞLI BAKIM YARDIMI ŞARTLARI DA ZORLAŞTIRILACAK

Sosyal güvenlik sisteminin mali sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla emeklilik kriterlerinin belirlenmesinde doğuşta beklenen yaşam süresi artışı ile uyumlu otomatik ayarlama mekanizmalarına ilişkin çalışmalar yapılacaktır.

Nüfusun yaşlanmasının sosyal güvenlik sistemi üzerindeki etkilerinin azaltılması için bakım sigortası ve mesleki rehabilitasyon uygulamaları hayata geçirilecektir. Yaşlı bakım hizmetlerinin finansmanı için bakım sigortası kurulacaktır.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com