Yapay zekâ ile oluşturulan fotoğraf ödül kazandı

Alman sanatçı Boris Eldagsen'in “The Electrician” isimli eseri Sony Fotoğrafçılık Ödülleri'nde derece elde etti. Fotoğrafını yapay zekâ ile oluşturduğunu söyleyen sanatçı ödülü reddetti.

KRONOS 18 Nisan 2023 FOTOĞRAF

Dünyada ilk kez yapay zekâ ile oluşturulan bir fotoğraf ödüle lâyık görüldü. Alman sanatçı Boris Eldagsen’in “The Electrician” isimli eseri Sony Fotoğrafçılık Ödülleri’nde derece elde etti.

“The Electrician” isimli fotoğraf, biri arkadan yüzünü diğerinin sırtına dayanmış olan iki kadını gösteriyor. Işık hüzmeleri ve sepya tonuyla dikkat çeken ve gergin bir hava hissi veren bu eser, 20. yüzyılda sıkça örnekleri görülen örneklerini hatırlatıyor.

Tecrübeli fotoğrafçı, son dönemde ortaya çıkan yapay zekânın yaratıcılığı üzerinde uğraştığını söyledi. Yaptığı fotoğrafın karmaşık komutlardan ve kendi fotoğrafçılık bilgilerinin yansıması olduğunu açıklayan Eldagsen, Sony tarafından verilen ödülü de kabul etmeyeceğini açıkladı.

SANATÇI ÖDÜLÜ REDDETTİ

Fotoğraf her ne kadar Eldagsen’in yeteneğini oraya koysa da yapay zekânın yardımıyla oluşturuldu. Eldagsen, “Açık” kategorisinde ödül alan bu eserle normalde Sony’den fotoğraf ekipmanı almanın yanı sıra, Dünya Fotoğraf Kuruluşu’nun kitabına ve sergisine dahil edilecekti. Ancak sanatçı, yarışmaların yapay zekâya hazır olup olmadığını test etmek için yarışmaya katıldığını, bu yüzden de ödülü kabul etmeyeceğini duyurdu.

Öte yandan Dünya Fotoğraf Kuruluşu yaptığı açıklamada Eldagsen’in kendilerini yanıltmaya yönelik davrandığını söyleyerek sanatçıyı kınadıklarını ve bir daha organizasyonlarında yer vermeyeceklerini kaydetti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com