Ölen kişileri taklit edebilen yapay zekay robotları için korkutan uyarı

Araştırmacılar, ölüleri geri getirebildiklerini iddia eden yapay zekalı sohbet robotu şirketleriyle ilgili korkutan detayları paylaştı ve maruz kalınması durumunda psikolojik etkisinin yıkıcı olabileceği uyarısında bulundu.

KRONOS 10 Mayıs 2024 TEKNOLOJİ

Araştırmacılar, ölü insanların yapay zeka simülasyonlarının insanlar üzerinde yaratabileceği psikolojik etki nedeniyle “yüksek riskli” olduğunu söylüyor.

Cambridge Üniversitesi’ndeki etik uzmanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, vefat etmiş kişilerin kişiliklerini taklit edebilen ve “ölübotlar” olarak bilinen yapay zeka sohbet robotlarının, hayatta kalan arkadaşlarını ve akrabalarını korumak için güvenlik protokolleri gerektirmesi gerektiğini ortaya koydu.

Bazı yapay zeka şirketleri şimdiden müşterilerine yapay zeka kullanarak vefat eden sevdikleri birinin dilini ve kişilik özelliklerini simüle etme seçeneği sunuyor.

“PSİKOLOJİK ETKİSİ YIKICI OLABİLİR”

NTV’de yer alan habere göre, Leverhulme Centre’dan ortak yazar Dr. Tomasz Hollanek, “Dijital ölümden sonra yaşam hizmetlerinin sadece yeniden yarattıkları kişilerin değil, simülasyonlarla etkileşime girmek zorunda kalacak kişilerin de haklarını ve rızasını dikkate alması hayati önem taşıyor Bu hizmetler, kaybettikleri kişilerin endişe verici derecede doğru yapay zeka rekreasyonlarından istenmeyen dijital musallatlara maruz kalmaları halinde insanlara büyük sıkıntı verme riski taşımaktadır. Özellikle de zaten zor bir zamanda ortaya çıkabilecek potansiyel psikolojik etki yıkıcı olabilir” dedi.

Bulgular Philosophy and Technology dergisinde ‘Griefbots, Deadbots, Postmortem Avatars: on Responsible Applications of Generative AI in the Digital Afterlife Industry’ başlıklı bir çalışmada yayımlandı.

“ÖLÜLER TARAFINDAN TAKİP EDİLMEYE EŞDEĞER”

Çalışma, ölüleri geri getirebildiklerini iddia eden yapay zekalı sohbet robotu şirketlerinin bu teknolojiyi, ölen kişinin dijital benzerliğini kullanarak aile ve arkadaşlarına mesaj ve reklamlarla spam göndermek için nasıl kullanabileceklerini detaylandırıyor.

Araştırmacılar, böyle bir sonucun ölüler tarafından takip edilmeye eşdeğer olacağı uyarısında bulundu.

“HERKES ÖLEN BİR SEVDİĞİNİ CANLANDIRABİLİR”

Çalışmanın yazarlarından Dr. Katarzyna Nowaczyk-Basinska, “Üretken yapay zekadaki hızlı ilerlemeler, internet erişimi ve bazı temel bilgilere sahip olan neredeyse herkesin ölen bir sevdiğini canlandırabileceği anlamına geliyor. Aynı zamanda, bir kişi, kederlerini bu şekilde işlemeye hazır olmayan sevdiklerine bir veda hediyesi olarak bir yapay zeka simülasyonu bırakabilir.”

Çalışmanın önerileri arasında, ölü robotların sonlandırılmasına ilişkin önlemlerin yanı sıra teknolojinin nasıl kullanıldığına dair şeffaflığın artırılması da yer alıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com