Yapım şirketleri salgını atlatan Yunanistan’da dizi çekmek için sıraya girdi

Avrupa'da Korona salgınını en hafif atlatan ülkelerden olan ve sınırlarını birçok ülkeye yeniden açan yabancı film şirketlerinin gözdesi oldu. İtalyan, Alman, Fransız, Ermeni...film şirketleri Temmuz ayında bu Yunanistan'da dizi ve film çekmek için sıraya girdi.

KRONOS 25 Haziran 2020 DÜNYA

Avrupa’da Koronavirüs (Covid-19) salgını kaynaklı ölüm oranlarının en düşük ülkelerden Yunanistan’da uluslararası film ve dizi şirketlerinin gözdesi oldu. Sınırları açan Yunanistan’da birçok Avrupalı yapım şirketi çekimlere başladı. Sektörün olası ihtiyaçları için de kontrol testleri yapıldı, yüzbinlerce maske ve eldiven alındı.

DİZİLER TAM GAZ DEVAM

Amerikan Variety dergisinde yer alan habere göre salgın nedeniyle 3 Mart – 4 Mayıs arasındaki karantinanın sona ermesi üzerine Ermenistan-Yunansitan ortak yapımı televizyon dizisi “Yaban Arıları’nın” çekimine başlandı. Dizinin yönetmeni Lefteris Charitos, hızla önlemeler alarak çalışmaya başlamalarının Yunan izleyicisini memnun ettiğini söyledi.

Çekimlere başlayan bir başla dizi de Alman-İtalyan-Yunan ortak yapımı olan ve Amorgos adasında çekimlerini sürdüren “Kız” dizisi. Dizi ekibi, ülkeye özel bir uçakla getirildi ve çekimlerden bir gün önce tüm ekibe tekrar test yapıldı. Ekibin kaldığı otel tamamen kapatıldı. Salgın riski nedeniyle alınan ek önlemlerin prodüksiyon masrafları sadece yüzde 2 arttığı açıklandı.

Yunanistan’da çekimine başlanacak bir başka film ise Fransız Orange Studios ile Yunan Fenia Cossovista’nın yapımcı olduğu yönetmenliğini se Fransız Francois Uzan’ın üsetlendiği komedi filmi “Fotoğraf İçin Gülümse” olacak. Başrolleri Jacques Gamblin ve Pascale Arbillot’un paylaşacağı filmin çekimlerine 13 Temmuz’da başlanacak.

YUNANİSTAN PANDEMİDE BAŞARILI

Cannes Film Festivali’nde konuşan Yunan Film Komisyonu Direktörü Venia Vergou, “Yunanistan özellikle zor zamanlarda, erken alınan koronavirüs önlemleri nedeniyle oldukça başarılı bir hikaye yazıyor” demişti.

Yunanistan sınırlarını 15 Haziran’da Avrupa’dan ve diğer bazı düşük riskli ülkelerden gelen yolculara yeniden açtı. Yunan hükümeti Haziran ayı başlarında, ülkede çekilen prodüksiyonlar için vergi iadesi oranlarını yüzde 35’den yüzde 40′ çıkarışacağını açıklamıştı. Düzenleme Temmuz ayında yasalaşacak.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com