‘Yaptıkları bütçe AKP yandaşlarının Saray bütçesidir’

KRONOS 19 Kasım 2019 GÜNDEM

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin grup toplantısındaki konuşmasında bütçe görüşmelerini ve kadına yönelik şiddeti değerlendirdi. Buldan’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘ALIN O KAMU SPOTUNUZU BAŞINIZA ÇALIN’ 

“Erkekler oturmuş bütçe yapıyor. Bu bütçe planlamasından, hazırlanmasına ve içeriğine kadar tamamı savaş bütçesidir, erkek bütçesidir. Ne yaşama, ne refaha, ne de kadına ayrılan bir pay yoktur. Bu bütçe Saray’ın, AKP yandaşlarının ve ailelerinin bütçesidir.

Diyanet Vakfı hazırladığı kamu spotunda kadını eve hapseden basmakalıp yargıları pekiştiren, erkeğe hizmet eden bir kadın imajı çizdi. Kadınlara uygulanan cinayetle, kadını aşağılayan diyanet birbirini beslemektedir. Alın, o kamu spotunuzu başınıza çalın.

‘KADINLAR IŞİD KARANLIĞINI YENDİ’

Kadına yönelik şiddetle mücadele haftasındayız. Ne yazık ki kadına yönelik şiddetin dünya ölçeğinde en yüksek düzeylerde yaşandığı bir ülke gerçekliğine sahibiz.

2016’da 304, 2017’de 353, 2018’de 280, 2019’da 299 kadın öldürüldü. Son 3 yılda bin 236 kadın katledildi.

Kadınlar mücadelesiyle bütün dünyayı tehdit eden IŞİD karanlığını yenmiş, aydınlık geleceğin yolunu açmıştır. Dünya halklarına ve tüm dünya kadınlarına böylesi kıymetli bir kazanım hediye etmiştir.

ERDOĞAN, TRUMP GÖRÜŞMESİ

Geçen hafta Erdoğan Amerika’da Trump’la bir görüşme yaptı. İki erkek zihniyet kafa kafaya vermiş halklar, ülkeler adına karar vermeye çalışıyorlar! Dünya barışı mı gündemlerinde? Hayır. Halkların huzur ve refahı mı gündemlerinde hayır.

‘BU İKTİDAR DARBECİDİR, İRADE HIRSIZIDIR’ 

Üç büyükşehir belediyemizle birlikte toplam 24 belediyemize kayyım atanmış, belediye eş başkanlarımız görevden uzaklaştırılıp tutuklanmıştır. Tutuklanan 8, görevden uzaklaştırılan 10 kadın belediye eş başkanımız bulunmaktadır.

Maalesef bu sayı her geçen gün artmaktadır. Bu iktidar darbecidir. İrade hırsızıdır. Gece yarısı hırsız gibi belediyelerimize girip talan ediyorlar. Eş Başkanlık mor çizgimizdir asla ve kata vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar bu iktidarın korkulu rüyası olmaya devam edecektir.

Biz kadınlar; bu ülkeyi S400 kafasına, savaş mantığına teslim etmeyeceğiz. Buradan söylüyoruz: Çözüm; Tek Başkanlık değil, Eş Başkanlıktır.

‘YILMAK YOK’ 

Ama şu da bir gerçek ki Meclis’in kadın milletvekili oranı biz olmasak utanılacak seviyede olacaktı. HDP bu oranı size rağmen yükseltmeye devam edecek. Sevgili Şirin Tekeli’nin dediği gibi ‘Daha yapacak çok şey var. Yılmak yok.’

Nefrete karşı sevgiyi öreceğiz ilmik ilmik, ölüme karşı yaşamı savunacağız yürek yürek, savaşa karşı barışı haykıracağız gümbür gümbür, sömürüye karşı direnci büyüteceğiz ev ev, şehir şehir, zindan zindan.

Biz kadınlar HDP ile birlikte onların karanlığına, karanlık ve kaostaki ısrarına karşın; inançla, inatla, sabırla, kararlılıkla aydınlığa süreceğiz yelkenlilerimizi.

Buradan ülkenin dört bir yanındaki bütün kadınlara sesleniyorum. Kadınlara yöneltilen şiddetin karşısında hep beraber duralım! Kadınların kazanımlarına el koymaya çalışan cinsiyetçi iktidarlara karşı her yerde direnelim.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com