Yargıtay Hidayet Karaca’ya verilen müebbet hapis cezasını bozdu

Gülen cemaatine ilişkin çatı davada aralarında Hidayet Karaca’nın da olduğu 4 kişiye verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay’dan döndü.

KRONOS 28 Temmuz 2022 GÜNDEM

Hidayet Karaca

Gülen cemaatine ilişkin çatı davada aralarında Hidayet Karaca’nın da olduğu 4 kişiye verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları Yargıtay’dan döndü. Sanıkların darbeye ilişkin eylemleri tespit edilemedi.

DW Türkçe’den Alican Uludağ’ın bildirdiğine göre, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gülen cemaatine ilişkin açılan çatı davada verilen mahkûmiyet kararları ile ilgili temyiz incelemesini tamamladı. Yargıtay, bu kapsamda, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında cezaevinde olan Hidayet Karaca’nın arasında bulunduğu tutuklu 4 kişiye “anayasayı ihlale teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını bozdu. Kararda, sanıkların darbe girişimi sırasında cezaevinde olduklarına işaret edilerek, darbe girişimine yönelik herhangi bir eylemlerinin tespit edilemediği, icrai davranışlarının mevcut olmadığı ifade edildi. Ancak Yargıtay, sanıkların üst sınırdan “silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçlamasından cezalandırılmasını istedi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişiminden bir ay önce aralarında Fethullah Gülen’in bulunduğu 75 sanık hakkında iddianame düzenlemişti. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 67 kişinin firari olduğu, bir kişinin yargılama sırasında öldüğü davada 2018 yılında kararını açıklamıştı.

Eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski AKP Milletvekili İlhan İşbilen, eski Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaeddin Kaya ve Fethullah Gülen’in kuzeni Kazim Avcı, bu kapsamda anayasayı ihlale teşebbüs suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bu kişiler aynı zamanda; “suç gelirini aklamak” suçlamasından 10 yıl 8’er ay, “dini inanç ve duyguları istismar suretiyle dolandırıcılık” suçlamasından 6 yıl 8’er ay olmak üzere toplamda 17 yıl 4’er ay hapis cezasına mahkûm edilmişti.

Dilaver Azim, Ali Çelik ve Abdülkadir Aksoy’ ise “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasınden 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. İstinafın da onadığı mahkûmiyet kararları, Yargıtay’a taşındı.

KARARI YARGITAY BOZDU

Habere göre, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Hidayet Karaca’nın aralarında bulunduğu 4 sanığa verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının 28 Haziran’da bozulmasına karar verdi.

Kararda bu kişilerin, Gülen cemaatinin örgütsel faaliyet kapsamında gerçekleştirdiği anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçuna ilişkin planlama, hazırlık ve icra organizasyonunda yer aldıklarının kanıtlanamadığı belirtildi.

Darbe girişimi ile sanıkların eylemleri arasında illiyet bağının bulunduğunu kabule yasal imkân bulunmadığı ifade edilen kararda, darbe girişiminden haberdar olsalar dahi darbe girişimine yönelik icrai davranışlarının mevcut olmadığı belirtildi. Sanıkların darbe girişimi sırasında cezaevinde olduklarına işaret edilen kararda, darbe girişimine yönelik herhangi bir eylemlerinin tespit edilemediği ifade edildi.

‘SORUMLU TUTULAMAZLAR’

Kararda, bu nedenle sanıkların anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçundan sorumlu tutulamayacakları savunuldu.

Bu karardan sonra Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 kişi ile ilgili yargılamayı yeniden yapacak. Karara uyulursa sanıklara üst sınırdan örgüt yöneticiliğinden ceza verilebilecek. Mahkeme karara direnirse son kararı Yargıtay Ceza Genel Kurulu verecek.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com