‘Yaşamı Savunuyoruz’ nöbeti: Hasta tutukluları serbest bırakın

İHD’nin 30 kentte başlattığı “Yaşamı savunuyoruz” nöbet eylemlerini ziyaret eden siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum örgütleri, hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

KRONOS 24 Aralık 2021 GÜNDEM

İnsan Hakları Derneği (İHD) son dönemde artan ölümler ve hasta tutukluların sağlık haklarına erişmesinde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla şube ve temsilciliklerinin bulunduğu 30 kentte “Yaşamı savunuyoruz” nöbet eylemi gerçekleştirdi. İHD’nin Ankara şubesinde yapılan nöbet eylemini çok sayıda kurum, sivil toplum örgütleri, siyasi parti temsilcileri de ziyaret etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara İl Meclisi Eşsözcüsü Fikret Çağlayan, cezaevleriyle iktidarın kendi rejimini kurmaya çalıştığını, bu durumun cezaevlerinde ölümlere neden olduğunu ifade etti. Türkiye de toplumsal muhalefette yer alanların cezaevi gerçekliğiyle yüzleştiğini kaydeden Çağlayan, “Sistem kendi rejimini cezaevlerinden kurmaya çalışınca baskı, şiddet anlayışı her yerde devam ediyor. Cezaevinde baskı ve tecrit daha derin oluyor. Korona virüsüyle ilişkileri en alt düzeye indirmeye başladılar. İnsan toplumsal bir varlıktır toplumla ilişkisini kesince toplumsallıktan uzaklaştırılıyor ve bununla birlikte rahatsızlıklar artıyor. Gözaltı haberleriyle uyanırken artık hangi cezaevinde kimin yaşamını yitirdiğini, öldürüldüğünü görüyoruz” dedi.

‘HASTA TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILMALI’

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Halit Elçi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekerek, “Türkiye’de çok sayıda tutuklu var bunların önemli bir bölümü siyasi mahpus. Türkiye, Avrupa’da en çok tutuklu bulunan ülkedir. Türkiye cezaevleri çok zor koşular içeriyor, tutsaklar tam bir düşman hukukuyla karşı karşıya. Sağlık durumlarından, yaşam koşullarına cezaevlerinin tutumuna kadar çok ağır koşullarda yaşıyorlar” diye konuştu. Hasta tutukluların son günlerini bile aileleriyle geçirmelerine izin verilmediğini altını çizen Elçi, “Faşizan bir uygulamadır, insanlık dışı bir uygulamadır. Buna karşı bütün demokratik kitle örgütlerin, sosyalistlerin karşı çıkması bir insanlık görevidir. Bizlerde elimizden geldiğince duyarlılık yaratmaya çaba göstereceğiz ve hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz bizde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.


 

‘HASTA TUTUKLULARIN TÜRKİYE CEZAEVLERİ KOŞULARINDA YAŞAMASI MÜMKÜN DEĞİL’

HDP Ankara İl Eşbaşkanı Vezir Coşkun, “Hak ihlallerinin yaşandığı alanların başında da cezaevleri geliyor. Meclis’ten geçen infaz yasasından sonrada bu hak ihlalleri artarak devam ediyor. Son süreçte de çok siyasi tutsak cezaevlerinde yaşamını yitirdi. İlaçları verilmedi, sağlık ve tedavi hakları engellendiği için yaşamlarını yitirdi. ‘Yaşamı savunuyoruz’ adalet nöbeti sahiplenmek gerekiyor. Hasta tutukluların Türkiye cezaevleri koşularında yaşaması mümkün değil, bu nedenle hasta tutsaklara özgürlük diyoruz” dedi.

‘İNSANLARIN YAŞAM ALANI TAMAMEN ORTADAN KALDIRILDI’

İktidarın hasta tutuklularla ilgili herhangi bir adım atmadığını, hasta tutukluların özgürlüklerine kavuşması için örgütlenmeye devam edeceklerini söyleyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Hüsnü Yıldırım ise “Hasta tutsakların durumu, takip edilmesi ve yaşam koşullarının düzeltilmesi konusunda iktidar atmıyor. Covid-19 bahane edilerek insanların yaşam alanı tamamen ortadan kaldırıldı. Sağlık emek örgütleri ile bu süreci takip ediyoruz, mümkün olduğu kadar da bu konuda sendika olarak mücadelenin yanında olma çabamız var. Tutsakların özgürce yaşayabilecekleri, özgürlüklerini yaşayabilecekleri bir dönemi örgütlemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com