Yeneroğlu: AYM, Berberoğlu kararı ile ‘hukuk devleti dersi’ verdi

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin eski CHP Milletvekili Berberoğlu’yla ilgili ikinci kez verdiği 'hak ihlali' kararı için, “AYM, kararlarının uygulanmaması nedeniyle yerel mahkemelere ve kamu gücünü kullanan tüm organlara hukuk devleti dersi vermiştir” yorumunda bulundu.

KRONOS 03 Şubat 2021 GÜNDEM

Anayasa Mahkemesi (AYM), eski CHP Milletekili Berberoğlu için ikinci kez 'hak ihlali' kararı vermişti.

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararıyla ilgili açıklamasında, yüksek mahkemenin hem kararlarını uygulamayan yerel mahkemelere hem de kamu gücünü kullanan tüm organlara ders verdiğini kaydetti.

‘HUKUK DEVLETİ, RETORİKTEN İBARET DEĞİL’  

“AYM Enis Berberoğlu kararı ile TBMM, Adalet Bakanlığı, HSK ve İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine anayasal düzeni koruma yükümlülüğünü hatırlatmıştır” diyen Yeneroğlu, hukuk devletinin retorikten ibaret olmadığını söyledi.

‘UMARIZ Kİ İKTİDAR EN AZINDAN ANLAMAYA ÇALIŞIR’ 

Yeneroğlu, “Anayasa Mahkemesi (AYM), çarşamba günü yayımlanan kararı ile kararlarının uygulanmaması nedeniyle yerel mahkemelere ve kamu gücünü kullanan tüm organlara hukuk devleti dersi vermiştir. Umarız hukuk reformu ve yeni anayasa ile toplumun asıl gündemini ve ülkemizde yaşanan hukuksuzlukları örtmeye çalışan iktidar, mahkemenin ders niteliğindeki kararını en azından okur ve anlamaya çalışır” değerlendirmesinde bulundu.

‘AYM KARARLARI UYGULANMIYOR’ 

Yeneroğlu, “Bugün yayımlanan karar ile AYM, kararının uygulanmaması yüzünden yeniden ihlal kararı vermek ve kararlarının bağlayıcılığını ve niteliğini ayrıntılı olarak açıklamak zorunda kalmıştır” diye devam etti.


 

‘YARGI KARARLARININ UYGULANMAMASI SİSTEMATİK BİR HAL ALDI’

“Ülkemizde yargı kararlarının uygulanmaması sistematik bir hal almıştır” diyen Yeneroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

  • Hukuk devletini retorikten ibaret görenler, türlü bahaneler ve hukuk tanımaz tutum ve davranışlarla bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edenler hukuka uygun davranmadıkları müddetçe Türkiye’de hukuk devletinin varlığından söz edilemez.
  • Kararlarının icra edilmemesi halinde mahkeme kararları anlamsızlaşır. Adil yargılanma hakkı işlevsizleşerek, hukuk devletine olan güven ortadan kalkar. Hukukun üstünlüğü ilkesini de sert bir şekilde sarsacak olan bu ağır ihlal anayasal düzene de ciddi biçimde zarar verir. Anayasa’nın üstünlüğünün kalmadığı bir yerde AYM’nin varlığı ile etkililiği de sorgulanır hale gelecektir.

‘AYM KARALARININ SORGULANMASI HUKUKİ GÜVENLİK İLKELERİNE AYKIRI’

  •  Mahkeme hak ihlali kararının sorgulanması ve kararın gereğinin yerine getirmemesinin hukuki güvenlik ilkelerine açık ve ağır bir aykırılık teşkil eder. Anayasal hükümlere uymamanın ilgililer açısından cezai, idari ve hukuki sorumluluklar doğurması hukuk devleti olmanın doğal sonucudur.
  • Anayasal düzenin korunması yalnızca Anayasa Mahkemesi’ne ait bir görev değildir. Anayasa’yı koruma ve anayasal kurallara sadakat gösterme yükümlülüğü, anayasal kurumların, kamu gücünü kullanan organların, tüm gerçek veya tüzel kişilerin asli görevidir.
  • Anayasa’nın açık maddeleri gereğince yerel mahkemelerin yükümlülüğü, ihlal kararlarının “uygunluğunu” ya da “yerindeliğini” sorgulamak değil ihlalin sonuçlarını gidermek üzere işlemlere başlamaktan ibarettir. Bu nedenle yerel mahkeme doğrudan yargılamaya başlamalı, mahkûmiyet kararının uygulanması durdurulmalı, hak ihlalleri giderilmeli ve yeniden yapılacak yargılamada durdurma kararı verilmelidir.”

ÖNE ÇIKAN BAŞLIKLAR

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com