Yeneroğlu: ‘Vicdanı olanlara soruyorum: 14 yaşındaki bu çocuk nasıl terör örgütü üyesi olur?’

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, eski askeri öğrenci Mustafa Enis Durak'ın tutuklanmasına tepki göstererek, "Suç olmamasına rağmen hayatını cehenneme çeviren bu adaletsiz yargı sisteminden kendini korumak için kaçmasında ne yapsın? Suç onun kaçması değil, onu çaresizliğe iten bu cadı avı! Utanması gereken o çocuk değil!" dedi.

KRONOS 19 Mayıs 2022 GÜNDEM

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, eski askeri okul öğrencisi Mustafa Enis Durak’ın cezaevine gönderilmesine gerekçe olarak kaçmasının gösterildiğini belirterek, “Suç olmamasına rağmen hayatını cehenneme çeviren bu adaletsiz yargı sisteminden kendini korumak için kaçmasında ne yapsın? Suç onun kaçması değil, onu çaresizliğe iten bu cadı avı! ” dedi.

Yeneroğlu, Mustafa Enis Durak’ın cezaevine girmeden önceki annesiyle vedalaşırken çekilen fotoğrafıyla ilgili paylaşımlarına gelen bazı tepkileri eleştirdi. Yeneroğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Vicdanı olanlara soruyorum: 14 yaşındaki bu çocuk nasıl terör örgütü üyesi olur?

2012 – 2014 yıllarında 12-14 yaş arasında olan bir çocuğun ankesörlü telefonla aranması onu (bırakın terörü) nasıl örgüt mensubu yapar?

Sadece Kuran okunan ve namaz kılınan bir sohbet programının suç unsuru kabul edilerek 14 yaşındaki çocuğun terörist ilan edilmesi nasıl olur?

2 gün önceki mesajımla ilgili bazı yorumlara bakıyorum da,bu kadar mı adaletten ve vicdandan yoksun olunur?”

Yeneroğlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

“Fotoğraftaki bu çocuk henüz ceza ehliyetinin dahi olmadığı 11.5 yaşı ile 14 yaşındayken gerçekleşen ve suç teşkil etmeyen eylemleri sebebi ile silahlı terör örgütü üyeliğinden 7 yıl 15 ay hapis cezası(!) aldığını yazmıştım.

Cezaevine girmeden önce annesine veda eden Mustafa Enis’in fotoğrafı içimi burktu. Dosyasını inceledim.

Kahredici bir vicdansızlık…

Genç yaşta hayatı çalınmış.

14 yaşında birkaç kere telefonla aranmış, Kuran okumuş, namaz kılmış, sohbette görülmüş…

Cezası 7 yıl 15 ay.

Bu çocuk dosya içeriğine göre 12 ile 14 yaşında ankesörlü telefondan arandığı ve bir tanık ifadesinde sohbete katıldığı iddia ediliyor.

‘ARAYANIN KİMLİĞİ VE ARAMANIN İÇERİĞİ TESPİT EDİLEMEMİŞ’

Ne arayanın kimliği ve aramanın içeriği tespit edilmiş ne de katıldığı sohbette örgütsel bir faaliyeti.

İçerikleri ve arayanları tespit edilemeyen ankesörlü telefon aramaların, örgütsel faaliyete yönelik olduğuna ilişkin kabul, Yargıtay’ın yerleşmiş içtihatlarında belirlediği süreklilik, çeşitlilik ve yoğunluk kriterlerini sağlamaktan uzaktır.

2012-2014 tarihinde katıldığı sohbetin silahlı bir terör örgütünün toplantısı olduğuna dair en ufak bir işaret ve iddianın olmadığı, ders çalışma, namaz kılma ve Kuran okumaktan ibaret eylemleri dışında örgütsel faaliyeti tespit edilemeyen bir kişi, bu fiilinden suçlanamaz.

Miili Güvenlik Kurulu’nun dahi ilk kez darbe teşebbüsünden 50 gün önce 26 Mayıs 2016 tarihinde terör örgütü olarak kabul ettiği bir örgütün sohbetine 2014 yılında henüz 14 yaşındayken katıldığı iddia edilen Mustafa Enis hakkında verilen bu cezanın adaletle alakası yoktur.

Devlet kurumlarında örgüt hakkında terör örgütü olduğu yönünde bir tespit ve değerlendirme yapılmadığı ve faaliyetlerinin yasaklanmadığı dönemlerde, 14 yaşındaki bir gencin geleceği öngörerek hareket etmesini beklemek akla, vicdana ve hukuka aykırıdır.

FETÖ yargılamalarında suçun oluşmasının zorunlu gereği olan kast şartının, yani kişinin terör örgütüne bilerek ve isteyerek mensup olduğunun ispatı şartını gözardı ettiği için bu kararlar çıkıyor.

Vicdanı olanlara soruyorum: 14 yaşındaki bu çocuk nasıl terör örgütü üyesi olur?

2012 – 2014 yıllarında 12-14 yaş arasında olan bir çocuğun ankesörlü telefonla aranması onu (bırakın terörü) nasıl örgüt mensubu yapar?

Sadece Kuran okunan ve namaz kılınan bir sohbet programının suç unsuru kabul edilerek 14 yaşındaki çocuğun terörist ilan edilmesi nasıl olur?

2 gün önceki mesajımla ilgili bazı yorumlara bakıyorum da,bu kadar mı adaletten ve vicdandan yoksun olunur?

‘KAÇMASINDA NE YAPSIN’

Suçun şahsiliği, adil yargılanma gibi hukuk düzeninin temeli olan kavramlar bunları yazanlara o kadar mı uzak?

Ama bu çocuk kaçmışmış, dolayısıyla suçluymuş…?

Suç olmamasına rağmen hayatını cehenneme çeviren bu adaletsiz yargı sisteminden kendini korumak için kaçmasında ne yapsın?

‘UTANMASI GEREKEN ÇOCUK DEĞİL’

Suç onun kaçması değil, onu çaresizliğe iten bu cadı avı!

Utanması gereken o çocuk değil!

Utanması gerekenler bu kararları veren yargıçlar, sözde gazeteci olan vicdan yoksunu güçperest cellatlar ve onlara alkış tutan linç güruhu.

Bu çocuğun ekonomik çaresizlikten kaçan gençlerden tek farkı daha fazla zalimliğe maruz kalmış olması!

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com