Yeneroğlu: İktidarın hukuksuzluklar bataklığından çıkmaya niyeti yok

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, Altın Portakal'da 'Kanun Hükmü' adlı belgeselin ikinci kez seçkiden çıkarıldığının duyurulması üzerine bir açıklama yaptı. Yeneroğlu, "Belgeselinin iktidarın çok açık baskıları sonucunda yeniden seçkiden çıkarılması gösteriyor ki iktidarın hukuksuzluklar bataklığından çıkmaya niyeti yok" dedi.

KRONOS 28 Eylül 2023 GÜNDEM

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu

Altın Portakal’da ‘Kanun Hükmü’ filminin seçkiden çıkartılmasına yönelik tepkilerin çığ gibi büyümesinin ardından geri adım atan festival yönetimi filmi yeniden seçkiden çıkardı.

Açıklamada, “Herhangi bir terör örgütünün destekçisi olarak tarif edilmeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Bu aşamada yeni bir karar alarak ‘Kanun Hükmü’ adlı belgeseli 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinde çıkarıyoruz” denildi.

Bu son dakika gelişmesi üzerine DEVA Partisi İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından bir açıklamada bulundu. Yeneroğlu, belgeselin ikinci kez seçkiden çıkarılmasını, “iktidarın hukuksuzluklar bataklığından çıkmaya niyeti yok” dedi.

Yeneroğlu’nun söz konusu açıklaması şu şekilde:

“”Kanun Hükmü” belgeselinin iktidarın çok açık baskıları sonucunda yeniden seçkiden çıkarılması gösteriyor ki iktidarın hukuksuzluklar bataklığından çıkmaya niyeti yok.

Dün AİHM iç hukukumuza karışamaz diyen Sayın Bakan, bugün de iç hukukumuzda en yüksek mahkeme olan Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı yok sayarak AYM’nin ihlal kararına rağmen kişileri terör propagandası ile itham ediyor.


AYM kararından hareketle bir kez daha ifade özgürlüğü ile terör propagandası arasında ayrımı çizelim:

“_İçinde şiddete başvurmayı cesaretlendirici ifadeler yer almayan, terör suçlarının işlenmesi tehlikesine yol açmayan, çeşitli grupların şiddete başvurmaksızın ulaşmayı düşündükleri toplumsal veya siyasal hedeflere, siyasi, ekonomik ve sosyal sorunlara ilişkin görüşleri gibi düşünce açıklamaları ideolojik ve katı olarak nitelendirilse bile terörizmin propagandası olarak kabul edilemez_.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı el ele vererek sanatı ve ifade özgürlüğünü katlediyorlar.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com