Yeni kredi kartı faizi belli oldu

Merkez Bankası aralık ayının akabinde 2024 yılının ocak ayında da kredi kartı faiz oranlarının sabit kalmasına karar verdi. İşte ayrıntılar..

KRONOS 21 Aralık 2023 EKONOMİ

“Politika faizi” diye bilinen haftalık repo faizini yüzde 40’tan yüzde 42,50’ye çıkaran Merkez Bankası (TCMB), kredi kartı azamî akdî faiz oranında 2024 yılının ocak değişiklik yapmama kararı aldı.

Referans oranın mevcut seviyesi 3,11 üst sınır olarak belirlenirken, bu seviyenin altındaki oranlar için mevcut hesaplama yönteminde bir değişiklik yapılmadı.

NAKİT AVANS FAİZİ ARALIK AYINDA DA SABİT KALMIŞTI

Kredi kartı azamî akdî faiz oranı ve üye iş yeri azamî komisyon oranları için en son ilan edilen oranlarda bir artış olmayacak.

1 Kasım 2023 tarihinden itibaren kredi kartı akdî faiz oranı yüzde 3,71’e, nakit avans faizi yüzde 4,47’ye yükseltilmişti. Asgari tutarın vadesinde ödenmemesi hâlinde bakiyeye tatbik edilecek temerrüt faizi de artırılmıştı.

YILLIK MALİYET YÜZDE 75’İ BULDU

Temerrüt (Gecikme) faizi yüzde 4,71’e çıktı. Vergiler dâhil edildiğinde kredi kartı ile nakit çekim faizi yüzde 5,82’ye çıkmıştı. Temerrüt faizi ise, aylık yüzde 6,21’i, yıllık yüzde 75’i geçecek.

1 Temmuz 2023 tarihinde kredi kartı aylık akdi faiz oranı sadece yüzde 1,25 idi. Aradan geçen 3 aylık zaman zarfında kredi kartı harcamalarının maliyeti üç kattan fazla arttı.


 

TCMB’nin 21 Aralık 2023 tarihinde yayımladığı duyuruya göre 1 Ocak 2024 tarihinde söz konusu oranlar değiştiremeyecek.

BANKALAR İÇİN REFERANS ORAN NASIL HESAPLANIYOR?

Kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranları ile üye iş yerlerine uygulanacak azami komisyon oranlarının hesaplanmasında kullanılan referans oran, Bankalarca Ticari Müşterilerden Alınabilecek Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ (Sayı: 2020/4) kapsamında belirlenen yöntem ile hesaplanarak ilan ediliyor.

Referans oran, 32-45 gün vadeli Türk lirası mevduata bankaların uyguladıkları ağırlıklı ortalama akım faiz oranı ile politika faiz oranının yüzde 10 fazlasının düşük olanı dikkate alınarak hesaplanıyor.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com