Yeni lideriyle İYİ Parti, anayasa tartışmalarında tavrını belli etti

İYİ Parti'nin yeni Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, yeni anayasa tartışmalarına ilişkin "Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz. Parlamenter sistem amacına matuf bir düzenleme ile gelinirse tartışılır buluruz" dedi.

KRONOS 30 Nisan 2024 GÜNDEM

Siyasetin gündemine yeni anayasa tartışmaları oturdu. AKP’nin istediği yeni anayasa için Cumhur İttifakı’nın mevcut oyları yetmiyor. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhalefetin oylarına ihtiyaçları var. Bu kapsamda kulislerde konuşulan bir konu ise İYİ Parti’den destek alınabileceği yönünde. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener’in yeniden kurultayda aday olmasını istemesinin arka planında da bu talebin yattığı iddia ediliyordu. Kurultayda yeni başkan seçilen ve Akşener’in destek verdiği bir isim olarak bilinen Müsavat Dervişoğlu’nun yeni anayasa tartışmalarındaki tavrı merak konusuydu. Dervişoğlu bu konuda ilk kez konuştu, tek adam yönetimini derinleştirecek herhangi bir anayasa değişikliğine karşı olduklarını belirtti.

Habertürk TV’ye konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, parlamenter sisteme geçiş yapılabilecek düzenlemelerin müzakere edilebileceğini belirterek “Tek adamlığı kökleştirecek bir revizyon arayışına izin vermeyiz. Parlamenter sistem amacına matuf bir düzenleme ile gelinirse tartışılır buluruz” dedi.

‘TEK ADAM YÖNETİMİNİ PEKİŞTİRECEK DÜZENLEMELERE KARŞIYIZ’

Dervişoğlu, anayasa değişikliği konusunda İYİ Parti’nin nasıl bir tavır sergileyeceği konusunda açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin yerini parlamenter sistemin alması gerektiğini vurgulayarak, bu konuda yapılacak olası değişikliklere açık olduklarını ifade etti. Ancak, tek adam yönetimini pekiştirecek herhangi bir düzenlemeye kesinlikle karşı çıkacaklarını belirtti.

Dervişoğlu, ayrıca devletin bekası söz konusu olduğunda “Türkiye Cumhuriyeti’nin yanındayız” mesajı verdi. Dervişoğlu ayrıca, iktidarın yanlış politikalarına karşı duracaklarını ve doğru buldukları her adımda devletin yanında olacaklarını söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com