7 Temmuz’da otomobile büyük zam

Akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü ile sürücü yorgunluk algılama sistemi gibi teknolojiler artık bütün modellerde standart hâle gelecek.

KRONOS 06 Mayıs 2024 EKONOMİ

Avrupa Komisyonu’nun 7 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek yönetmeliği ile sıfır kilometre taşıtlarda tercihe bağlı (Opsiyonel) güvenlik tedbirleri ve teknolojileri mecburî hâle gelecek.

Yeni şartları yerine getiremeyen taşıtların satışına izin verilmeyecek.

İLAVE ÖZELLİKLER FİYATLARI DA ARTIRACAK

Söz konusu kriterler Türkiye’de de geçerli olacak. İlave özellikler sebebiyle otomobilden kamyona bütün taşıtların fiyatları artacak.

Modelden modele ve markadan markaya değişmekle birlikte zam oranının yüzde 10’u bulabileceği belirtiliyor.

7 Temmuz’dan itibaren taşıtlarda hangi güvenlik özellikleri olacak?

Bütün taşıtlar: Akıllı hız yardımı, geri görüş kamerası ve arka park sensörü, ani frende yanan flaşörler, kaza veri kaydedicisi, sürücü yorgunluk algılama sistemi.


 

Arabalar ve kamyonetler: Şerit takip asistanı ve acil durum frenleme asistanı.

Otobüs ve kamyon: Olası kör noktaları daha iyi tespit etmeye yönelik teknolojiler, yaya ve bisikletliler için çarpışma önleme teknolojisi, lastik basıncı izleme sistemi.

Hâlihazırda tercihe bağlı olarak taşıta ilave edilen ya da üst donanıma sahip taşıtların bir kısmında bulunan teknolojiler, Avrupa Birliği tarafından alınan kararla artık standart olacak.

Sıfır kilometre taşıtlarda belirtilen güvenlik özellikleri yer alacak.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com