Yeni Şafak, havalimanlarında ‘ucuza götürülen’ bavullarla övündü: ‘İhracat rekoru’

Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle Türkiye'ye günübirlik gelen turistler, bozdurdukları dövizlerle ucuza birçok ürünü 'fazla bagaj haklarını' da kullanarak yanlarında götürüyor. Yeni Şafak gazetesi ise tuvalet kağıtlarının dahi koli koli “götürüldüğü” kargolarla övünen bir habere imza attı.

KRONOS 10 Aralık 2021 GÜNDEM

Türk Lirası’nın tarihinin en büyük değer kaybını yaşamasıyla Bulgaristan’dan Edirne’ye alışveriş için gelenlerin oluşturdukları uzun araç konvoyları ve bagajlarına tıka basa doldurdukları görüntülere, şimdi de havalimanlarındaki bavullar eklendi. Günübirlik Türkiye’ye gelen turistler, ülkelerine götürmek üzere “fazla bagaj haklarını” da kullanarak götürebildikleri kadar ürünü götürüyor.

İstanbul Havalimanı’nın dış hatlar terminalinden paylaşılan bir görüntüde, fazla bagaj haklarını bile kullanan kişilerin yanlarında tuvalet kağıdı dahi götürdüğü görülüyor.

YENİ ŞAFAK ÖVÜNDÜ

AKP iktidarına verdiği destekle bilinen Yeni Şafak gazetesi bugün akıllara durgunluk veren bir ekonomi haberine imza attı. Gazete, yabancıların “ucuza götürdüğü” bavullarla övünerek, “Bavul ticaretinde de rekor kırıldığını” iddia etti. Gazete, haberinde, “İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali, satın aldıkları malları ülkelerine götürmek isteyenlerin oluşturduğu uzun kuyruklarla doldu. Birçok yolcu sabah uçağıyla İstanbul’a gelip akşam 70-80 kilo tutan kolilerle dönüyor” ifadesini kullandı.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTUĞU BİLGİSİNE YER VERDİ

İstanbul Havalimanı’nın Dış Hatlar Terminali’nin, İstanbul’un değişik yerlerinden aldığı ürünleri ülkelerine taşımak isteyen yabancı uyruklu vatandaşların oluşturduğu uzun kuyruklara sahne olduğu bilgisini veren gazete, Türkiye’den mal alanların profilini ağırlıklı olarak Afrika ülkeleri ve eski Doğu Bloğu ülkelerinin oluşturduğu kaydetti.

“KİLO KAVGASI YAŞANIYOR”

Yeni Şafak, İstanbul’un başta Laleli gibi alış veriş merkezlerinden aldıkları tekstil ağırlıklı malları ile İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali’ne gelen bavulcuların, en büyük mücadelesinin burada başladığını aktararak, “En az 70-80 kilo tutan ortalama koliler nedeniyle, bagaj işlemlerini yapan görevliler arasında yaşanan çok sıkı pazarlık, zaman zaman da tartışmalara yol açıyor. Ancak yolcular yolcu başı 23 kilo olan bagaj ağırlığının, kat kat üzerindeki yükün bedelini ödeyerek ülkesine taşıyor” değerlendirmesinde bulundu.


 

TEPKİ ÇEKTİ: VATANDAŞIN DOLDURABİLİYOR MU O BAVULLARI?

Yeni Şafak gazetesinin, Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla yabancıların “ucuza götürdüğü” bavullarla övünmesine sosyal medyadan tepki yağdı.

Gazeteci Barış Yarkadaş, Yeni Şafak’ın haberine, “Övündükleri şeye bak! TL’yi değersizleştir, ülkenin varlıklarını kelepire dönüştür, işçi – memur – emekli açlık sınırında yaşasın; yabancı ülkelerin vatandaşlarının yok pahasına alışverişiyle övün… Peki senin ülkenin vatandaşı doldurabiliyor mu o bavulları? Cevap ver bakalım!” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com