Sıra bankalardaki dövize mi geldi?

Şahap Kavcıoğlu'nun Merkez Bankası Başkanı olmadan önce makalelerinin yayımlandığı Yeni Şafak gazetesi bugün hem TÜSİAD'ın hem de özel bankaların döviz kurlarını yükselttiğini iddia etti. Haberde bankalardaki döviz mevduatına müdahale edilebileceği de belirtildi.

KRONOS 03 Aralık 2021 EKONOMİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 20 Ocak 2021'de Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı'na tayin edilen Şahap Kavcıoğlu'nun makaleleri Yeni Şafak gazetesinde yayımlanıyordu.

Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) yakın çizgide yayın yapan ve “yandaş” diye nitelendirilen Yeni Şafak gazetesi  döviz kurlarını Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile özel bankaların yükselttiğini iddia etti.

“Bankalar ve TÜSİAD kurla oynuyor” başlığı ile yayımlanan manşette şu ifadeler yer aldı: “Bazı bankaların, kur ateşini körüklemek isteyen bazı TÜSİAD’çı fırsatçılara çanak tuttuğu belirtiliyor. Kulislerde döviz mevduatını bozdurup yatırıma yönelmek isteyen iş adamlarına, ‘Doların kalsın, bozmana gerek yok. Sana TL cinsinden kredi verelim” teklifi yaptığı belirtiliyor. Bu yatırıma yönelmesi gereken dövizin hesapta tutulması ve TL’nin zayıf düşürülmesi demek.”

“DÖVİZ MEVDUATI OLANA KREDİ VERİLMEYECEK” 

Aynı haberde “Döviz stoklamak önlenebilir” ara başlığının altında bankalardaki döviz mevduatına dönük kritik adımlara atılabileceği belirtildi.

Hem Merkez Bankası’nın (TCMB) hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) toplam 260 milyar doları bulan döviz mevduatının kaynak olarak kullanılması için hazırlık yaptığına işaret edildi.

BDDK’nın alacağı kararla, bankalardaki döviz mevduatlarına kademeli olarak hesap yönetim ücreti getirilebileceği belirtildi.

Döviz mevduatı olan, ancak sektörü itibarıyla dövizle işlemi olmayan şirketler ve şahıslarıaa kredi talebinin geri çevrilebileceğine işaret edilen haberde şunlar dile getirildi: “Bu da dolara talebi azaltacak önemli bir formül olarak öne çıkıyor. Bu önerinin detayında ise bankaların kredi kullandırdığı işletmeleri ihtiyaç sırasına göre sınıflandırması var. Krediye acil ihtiyacı olan işletmeler, ihracatçılar ve döviz kaybettirmeyici faaliyeti olan yerli üreticilerin öncelikli olarak kredi ihtiyacının karşılanması öneriliyor.”


 

Haberde, “Merkez Bankası’nın atabileceği bir diğer adım reel sektör tahvillerini alarak, doğrudan kaynak aktarımı yapmak. Bankaların TCMB’de tuttuğu atıl fonlar da sisteme yeniden sokulabilir. BDDK, bankların döviz toplamasının önüne geçebilir. Dolar mevduatı düşük bankların daha az zorunlu karşılık tutması sağlanabilir.” denildi.

Yeni Şafak’ın haberinde bankaların döviz ve TL mevduat mukabilinde TCMB’ye teslim ettiği munzam (zorunlu) karşılıkların kullanılabileceği de belirtildi.

“MERKEZ BANKASI ÖZEL SEKTÖR TAHVİLLERİNİ ALACAK”

Haberde, “Zorunlu karşılıkların bir kısmını döviz cinsinden Hazine tahvili olarak tutarak yerine getirme formülü geliyor. Bu durum hem döviz kurunu baskılar hem de Hazine’nin borçlanma maliyetlerini aşağı çeker.” denildi.

Merkez Bankası bilançosundaki Hazine tahvil portföyünü artıracak bu adım; bir yandan döviz cinsinden Hazine’nin borçlanma maliyetini azaltır diğer yandan da kuru baskılar.” ifadeleri dikkati çekerken, “Merkez Bankası’nın atabileceği bir diğer adım ise reel sektör tahvillerini alarak doğrudan kaynak aktarımı yapmak. Hem ABD’de hem de Avrupa’da başvurulan bu yöntemle bankaların kredilere yansıttığı faiz farklarının köpüğünün alınabileceği dile getiriliyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

TCMB’nin 2018 yılı ekim ayı ile 2020 yılı kasım ayı arasında arka kapı formülleri ile 128 milyar dolar tutarında dövizi herhangi bir satış ihalesi olmaksızın AKP’ye yakın şirket ve şahıslara aktardığı iddia edilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) döviz rezervlerindeki skandalı “128 milyar dolar nerede?” sorusu ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımıştı.

Yeni Şafak’ın haberinde yer alan iddiaları şahsi Twitter hesabında yorumlayan Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, “Olacaklardan haber vermişler. Gülüp geçmeyin!” ifadelerini kullandı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com