Yeni salgın ‘domates gribi’: 5 yaş altı çocuklar tehlikede

Dünya, Covid-19 ve Maymun Çiçeği salgınlarıyla savaşırken Hindistan'dan yeni bir salgın alarmı geldi. Son derece bulaşıcı olan bir virüs özellikle çocuklar arasında yayılıyor.

KRONOS 22 Ağustos 2022 DÜNYA

Domates gribi özellikle 5 yaş altındaki çocuklar arasında yayılıyor.

Hindistan’da ‘domates gribi’ olarak bilinen ve deride beliren ağrılı kırmızı kabarcıklardan adını alan yeni bir virüs ortaya çıktı. Şimdiye kadar beş yaşın altındaki onlarca çocuk etkilenirken, dünyanın önde gelen tıp yayınlarından Lancet, hastalıkla ilgili verileri ve belirtileri paylaştı.

Dünya, koronavirüs (Covid-19) ve Maymun Çiçeği salgınlarıyla savaşırken Hindistan’dan yeni bir salgın alarmı geldi. ‘Domates gribi olarak’ bilinen hastalıkta ilk vaka 6 Mayıs tarihinde kayıtlara geçti. Hastalık şimdiye kadarki verilere bakıldığında yaş aralığı gözetiyor. 6 Mayıs’tan bu yana tespit edilen vakaların tamamı çocuklar.

BÜTÜN DÜNYA ALARMDA

Hindistan’ın Kerala ve Odisha eyaletlerinde tespit edilen ‘domates gribi’ nedeniyle doktorlar tehlike çanlarını çaldı. Yaygın adıyla ‘domates gribi’nin belirtileri el, ayak ve ağızlarda görülüyor.

5 YAŞIN ALTINDAKİ ÇOCUKLAR RİSK ALTINDA

Karar’ın Lancet dergisinden aktardığına göre ilk olarak 6 Mayıs’ta Kerala eyaletindeki Kollam kentinde rapor edilen hastalık şimdiye dek 82 çocuğa bulaştı. Dergide yer alan rapora göre çocukların hepsi 5 yaşın altında.

BİLİM DERGİSİ UYARDI

Lancet raporunda hastalıkla ilgili şu ifadeler yer alıyor:

“Covid-19’un dördüncü dalgasının ortaya çıkması olasılığına karşı uğraştığımız sırada Hindistan’da Kerala eyaletinde 5 yaşından küçük çocuklarda domates gribi veya domates nezlesi olarak bilinen yeni bir virüs ortaya çıktı.”

DOMATES BOYUTUNDA KABARCIKLAR

Bulaşıcı hastalığa bağırsak virüslerinin neden olduğu belirtiliyor. Bağışıklık sistemleri genellikle virüsten korunacak denli güçlü olduğu için hastalık yetişkinlerde nadiren görülüyor. Enfeksiyon, hastanın vücudunda beliren ve yavaş yavaş domates boyutuna ulaşan kırmızı, ağrılı kabarcıklar nedeniyle ‘domates gribi’ olarak adlandırılıyor.

DOMATES GRİBİNİN BELİRTİLERİ NELER?

Hastalığın belirtileri arasında yüksek ateş, vücut ağrısı, eklem şişmesi ve yorgunluk bulunuyor. Bu bakımdan chikungunya virüsü ile oldukça benzerlik gösteriyor. Öte yandan kimi hastalarda bildirilen diğer belirtiler ise mide bulantısı, kusma, ishal, ateş, aşırı sıvı kaybı.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com