Yeni torba teklifte avukatlara muhbirlik görevi geliyor

AKP'nin yeni torba teklifinde avukatlara muhbirlik görevi getiriliyor. "Finansal istihbarat" adı altında avukatlara takip ettikleri işlerle ilgili şüpheli bir durumu MASAK’a bilgi verme yükümlülüğü veriliyor.

KRONOS 07 Temmuz 2024 GÜNDEM

AKP’nin önceki gün TBMM Başkanlığı’na sunduğu Torba Teklif’te avukatlara, takip ettikleri işlerle ilgili şüpheli bir durum varsa MASAK’a bilgi verme yükümlülüğü getiriliyor. Avukatlara “finansal istihbarat” görevi veren teklif, müvekkil-avukat ilişkilerinin sırrı ve avukatları muhbir gören anlayış nedeniyle tepki çekti.

Daha önce ilgili yasa avukatlara muhbirlik görevi verdiği için eleştirilmiş, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından bu yılın başında iptal edilmişti. AKP, AYM’nin iptal gerekçelerini dikkate alarak yasa teklifini yeniden düzenledi.

Yeni düzenleme avukatların, taşınmaz alım satımı, şirket, vakıf ve dernek kurulması, birleştirilmesi ile bunların idaresi, devredilmesi ve tasfiyesi işlerine ilişkin finansal işlemlerin gerçekleştirilmesi, banka, menkul kıymet ve her türlü hesaplar ile bu hesaplarda yer alan varlıkların idaresi gibi konularda  şüpheli işlemleri MASAK’a bildirmesi isteniyor.

FİNANSAL İSTİHBARAT

Tekliftin gerekçesinde, “Düzenleme, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanının önlenmesi bakımından büyük öneme sahiptir” denildi. Teklif ile bir anlamda müvekkilleri veya takip ettikleri işlerle ilgili olarak avukatların MASAK’a “Finansal istihbarat” vermeleri mecburiyeti getiriliyor. Gerekçede, savunma hakkı dâhilinde icra edilen görevler ile meslek sırrı sayılan bilgilerin bu yükümlülüğün dışında oldukları belirtiliyor.

AYM’nin iptal ettiği yasa hükmü geçmişte tartışmalara konu olmuş ve avukatları “muhbir” konumuna soktuğu için tepki çekmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com