Yeni Zelanda’da Ardern’in yerine başbakan olacak isim belli oldu

Yeni Zelanda'da iktidardaki İşçi Partisi, başbakanlık görevinden istifa eden Jacinda Ardern’in yerine Bakan Chris Hipkins'i aday gösterdi.

KRONOS 21 Ocak 2023 DÜNYA

Tüm dünyada politikalarıyla ses getiren Yeni Zelanda’nın Başbakanı Jacinda Ardern’in 7 Şubat’ta istifa edeceğini açıklamasının ardından, 14 Ekim’de yapılacak olan genel seçime kadar başbakanlık koltuğuna oturacak isim belli oldu. Pazar günü resmen onaylanması beklenen Chris Hipkins, İşçi Partisi tarafından yeni görevine tek aday olarak gösterildi.

TAHMİNLER TUTMADI

44 yaşındaki Hipkins şu anda eğitim, polis ve kamu hizmeti bakanlıklarının başında bulunuyor, ancak 2020’de sağlık bakanı olarak öne çıktı. Başbakan Ardern, Hipkins’i 2020’de yeni oluşturulan koronavirüs müdahale bakanlığına atadı ve bu görevi geçtiğimiz yılın temmuz ayına kadar sürdürdü.

İşçi Partisi’nin ülkenin ilk Maori başbakanı olarak Adalet Bakanı Kiri Allan’ı seçebileceği iddiası gündeme gelse de, Hipkins’in Ardern’in yerini alan tek aday olduğu bildirildi. Allan, Hipkins’i onaylayan bir bildiri yayınladı ve onun “inanılmaz derecede güçlü bir başbakan” olacağını söyledi.

‘GÜCÜM KALMADI’ DEMİŞTİ 

42 yaşındaki Ardern, bu hafta başında 7 Şubat’ta istifa edeceğini açıklayarak ülkeyi şaşkına çevirmişti. İstifasını gözyaşlarıyla açıklayan başbakan, koltukta neredeyse altı yıl geçirdikten sonra yola devam etmek için “gücü kalmadığını” söylemişti. Ardern, istifa kararından sonraki gün ise uzun zaman son aile kez derin bir uyku çektiğini söyledi.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com