Yeni Zelanda’da Başbakanı Jacinda Ardern görevi bırakıyor: ‘Artık bu işin hakkını veremem’

"Yakıtım kalmadı, artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli değilim" diyen Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, şubat ayında görevinden istifa edeceğini açıkladı. Ardern, 37 yaşında dünyanın en genç başbakanı olarak göreve gelmişti.

KRONOS 19 Ocak 2023 DÜNYA

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern şubat ayında görevini bırakacağını açıkladı. 2017 yılında “Dünyanın en genç başbakanı olarak” işe koyulan Ardern, görevi sürdürmek için yeterli enerjisi kalmadığını, bu yüzden bu yıl düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacağını açıkladı.

42 yaşındaki Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, altı yıldır zorlu bir görev sürdürdüğünü ve başbakanlık görevini 7 Şubat’ta bırakacağını açıkladı. Ardern, Yeni Zelanda’da 14 Ekim’de ülkede düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacak ve İşçi Partisi’nin liderliğinden de ayrılacak. Seçimlere kadar ülkeyi yönetecek başbakanı belirlemek için de İşçi Partisi’nde bir oylama yapılacak.

‘YAKITIM KALMADI’ 

Yaz tatili boyunca düşündüğünü ve atacağı adımları kararlaştırmaya çalıştığını belirten Ardern, konuşması sırasında gözyaşlarını zor tuttu. Başbakan olarak çok zor bir beş buçuk yıl geçirdiğini, kendisinin de bir insan olduğunu ve görevi sürdürmek için “yeterli yakıtı kalmadığını” söyledi.

‘ARTIK YETERLİ DEĞİLİM’ 

Mesleğin gerekliliklerinin farkında olduğunu fakat devam etmesi halinde Yeni Zelanda’ya zarar verebileceğini iddia eden Ardern, “Ülkenize barış zamanında liderlik etmek bir şey, kriz sırasında onlara liderlik etmek başka bir şey. Artık bu işin hakkını verecek kadar yeterli değilim” diye konuştu.

2017 yılında, 37 yaşındayken, Yeni Zelanda Başbakanı olarak koltuğa oturan Ardern, görev süresi boyunca koronavirüs salgını, 2019 yılında Christchurch’te 51 kişinin öldürüldüğü saldırılar gibi olaylarda takındığı tutum ve gösterdiği performans ile dünyanın övgüsünü kazandı. Fakat Ardern’in muhalifleri, Yeni Zelanda hükümetinin yoksulluğu azalatmakta başarılı olamadığını savundu ve bunu hep gündemde tuttu.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com