Yeni Zelanda’da yeni başbakan Chris Hipkins oldu

Ada ülkesi Yeni Zelanda'da başbakan değişti. Jacinda Ardern'in görevi bırakacağını açıklamasının ardından ülkede yeni başbakan Chris Hipkins oldu.

KRONOS 25 Ocak 2023 DÜNYA

Dünyanın en refah ülkelerinden biri olan Yeni Zelanda’da Jacinda Ardern’ın görevini bırakacağını açıklamasından sonra yeni başbakan belli oldu. Okyanusya ülkesinde iktidarda olan İşçi Partisi, yeni lideri olarak 44 yaşındaki Chris Hipkins’i seçti.

Parti liderliği seçimine tek aday olarak giren Chris Hipkins’in Ardern yerine başbakan olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Yeni görevine kadar Temsilciler Meclisi liderliği ile Eğitim, Polis ve Kamu Hizmeti Bakanlığı vazifelerini yürüten Hipkins, Covid-19 politikalarından sorumlu bakan görevini de üstlenmişti.

Yeni Zelanda Genel Valisi Dame Cindy Kiro ev sahipliğindeki törende Chris Hipkins, yemin ederek ülkenin yeni başbakanı oldu. Törende Hipkins, Ulusal Güvenlik ve İstihbarat Bakanlığını da üstlendi.

Yemin töreninde konuşan yeni başbakan, “Bu, hayatımın en büyük ayrıcalığı ve sorumluluğu. Önümdeki zorluklar beni heyecanlandırıyor” dedi. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın ardından küresel olarak artış gösteren enflasyon ve geçim kaynağı sorunlarıyla mücadele edeceğini söyleyen başbakan, orta ve düşük gelirli Yeni Zelandalılara odaklanacağını taahhüt etti.


 

GENEL SEÇİM 14 EKİM’DE

Yeni Zelanda’da genel seçimler 14 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşecek. Mevcut Başbakan Jacinda Ardern, ülkede 14 Ekim’de düzenlenecek genel seçimlerde yarışmayacağını, İşçi Partisi liderliğinden de ayrılacağını ifade etmişti.

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com