Yeniden Refah’tan Erdoğan’ın yeniden adaylığına onay yok: Hiçbir muhalefet partisi ‘evet’ demeyecek

Yeniden Refah, Erdoğan'ın yeniden adaylığı için Meclis'e getirilecek teklife "hayır" diyeceklerini açıkladı. Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç, "Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesinin önünü açacak teklife hiçbir muhalefet partisi 'evet' demeyecek" dedi.

KRONOS 18 Mart 2024 GÜNDEM

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Suat Kılıç

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu benim son seçimim, benim finalim” açıklamasının yankıları sürüyor. Anayasaya göre bir kişi en fazla iki dönem cumhurbaşkanı olabilir. Ancak AKP, hükümet sistemi değişikliğini gerekçe olarak sunarak son adaylığını sistemin ikinci dönemi olarak sundu. Anayasaya göre Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesinin tek koşulu erken seçime gitmek. Ancak bunun için de Meclis’ten 360 oyun çıkması gerekiyor ve Cumhur İttifakı’nın toplam oyları bu çoğunluğa ulaşamıyor. AKP’nin muhalefet partilerini ikna etmesi gerekecek. AKP’nin önündeki ikinci seçenek ise anayasa değişikliği. Ancak bunun için de destek bulması şart.

Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine seçimden çekilen Yeniden Refah Partisi, yerel seçimlerde AKP ile anlaşamayarak tüm illerde kendi adaylarını çıkardı. Anketlere göre ise AKP oylarını kaybediyor ve Yeniden Refah yükseliyor. Uzmanlara göre AKP’den giden oylar Yeniden Refah’a gidiyor. Peki, Yeniden Refah, Erdoğan’ın yeniden adaylığına karşı ne yapacak?

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Suat Kılıç, “Cumhurbaşkanının yeniden seçilmesinin önünü açacak teklife hiçbir muhalefet partisi ‘evet’ demeyecek” diyerek Erdoğan’ın yeniden adaylığına net bir şekilde onay vermedi.

‘HİÇBİR MUHALEFET PARTİSİ EVET DEMEYECEK’

T24’ten Cansu Çamlıbel’in sorularını yanıtlayan Suat Kılıç, “Bir anayasa değişikliği teklifi var mı ortada? Varsa bilelim. Görmediğin anayasa değişikliği teklifine ‘evet’ ya da ‘hayır’ nasıl diyebilirsiniz? CHP’den gelecek bir anayasa değişikliği teklifine de ‘evet’ denilebilir. AK Parti’den gelecek bir anayasa değişikliği teklifine de ‘evet’ denilebilir. Önemli olan içinde ne olduğu” dedi. Kılıç, “Siyaseti yakından takip edenlerin ortak kanaati Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 31 Mart’tan sonra bir anayasa değişikliği paketi hazırlayarak içine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kez daha -yani dördüncü kez- seçilmesinin önünü açacak bir düzenlemeyi de dahil edeceği yönünde” şeklinde gelen soruya ise, “Böyle bir teklife hiçbir muhalefet partisi ‘evet’ demeyecektir” yanıtını verdi.

Çamlıbel’in “Bu konu ilk gündeme geldiğinde geçen kasım ayında siz Eğer ki 50+1 sisteminden duyulan memnuniyetsizlik varsa hazırlamayı düşündükleri anayasa paketinin içerisinde getirirler, biz de değerlendirmemizi yapar, fikrimizi söyleriz’ demiştiniz” hatırlatmasına karşı ise Kılıç, “Yeniden Refah Partisi adına ben tek karar verici değilim ki. Zaten şu an gündemde olmayan bir mesele. Gündemi konuşalım mı?” şeklinde karşılık verdi.


 

‘ANAYASA DEĞİŞTİRECEK ÇOĞUNLUKLARI YOK’

Bunun üzerine Çamlıbel, “Hükümetin anayasa değişikliği konusunda bir hazırlık içinde olduğunu düşündürten dolayısıyla da konuyu gündem haline getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi oldu aslında. Geçen hafta yaptığı açıklamada ‘Yasa gereği bu benim son seçimim’ dedi, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da ‘Belki vakti gelince Meclis seçimlerin yenilenmesi kararı alarak, Cumhurbaşkanımıza yeniden adaylık yolunu açar’ diye devamını getirince doğal olarak konu gündemin ta kendisi haline geldi” diyince, Kılıç’ın yanıtı şöyle oldu:

“Mecliste belli bir çoğunlukları var ama anayasa değiştirecek çoğunlukları yok. Sistematik bir sorun varsa bununla ilgili bir anayasa değişikliği teklifine dahil oluruz. Yoksa Cumhurbaşkanı’na bir dönem daha seçilme hakkı getirecek bir anayasa değişikliği teklifi AK Parti’nin gündeminde yok ki bizim gündemimizde olsun. AK Parti böyle bir değişiklik teklifi getireceğini söyledi de ben mi duymadım acaba? Hiç gündemde olmayan bir şey. Bekir Bozdağ’ınki sadece bir yorum; meclis erken seçim kararı alırsa Cumhurbaşkanı da yeniden seçilme hakkına sahip olur. Bu bir yorum.”

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com