Yerlikaya bilanço verdi: Son 11 ayda FETÖ’den 8 bin kişiyi gözaltına aldık

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gülen cemaatine yönelik 18 ilde düzenlenen baskınlarla 45 kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu. Yerlikaya son 11 ayda 'FETÖ' suçlamasıyla 1518 kişinin tutuklandığını, 1751 kişi için ise adli kontrol kararı verildiğini de açıkladı.

KRONOS 25 Mayıs 2024 GÜNDEM

Ankara Emniyet’inde mafya depremiş yaşanırken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Gülen cemaatine yönelik 18 ilde düzenlenen baskınlarla 45 kişinin daha gözaltına alındığını duyuırdu.

Yerlikaya, ‘Emniyet Yapılanması’ içerisinde oldukları iddia edilen kişişlerin ByLock kullandıklarını, ankesörlü telefonlarla iletişim kurduklarını ve haklarında kesinleşmiş hapis cezası ve aranma kaydı bulunduğunu öne sürdü.

Bakan Yerlikaya’nın paylaştığım videoda, Gülen cemaatine yönelik baskınlarda hiçbir mukavemetle karşılaşmayan polis ekiplerinin daha önceki operasyonlarda olduğu gibi evlerinde gözaltına aldıkları kişileri darp ettiği ve ters kelepçe kullandığı görülüyor.

Bakan Yerlikaya ayrıca, 1 Haziran 2023 ile 15 Mayıs 2024 tarihlerini kapsayan 11 aylık dönemde Gülen cemaatğne yönelik 5 bin 191 baskın yapıldığını ve 8 bin 153 kişinin gözaltına alındığını bu kişilerden 1518’inin tutuklandığını, 1751 kişi için ise adli kontrol kararı verildiğini kaydetti.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı emniyet mahrem yapılanmasına iddiasıyla yürütülen soruşturmada gözaltına alınan 46 kişiden 14’ünün tutuklandığını açıkladı.

Başsavcılıktan yapılan açıklamaya göre, halen çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında aktif olarak çalıştığı belirtilen 21 Mayıs’ta gözaltı kararı verilen 46 kişiden 14’ü tutuklanırken, 6’sı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 

Takip Et Google Haberler
Takip Et Instagram
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com